Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
info@muradceltik.com
0536 886 12 96 0212 234 58 55
:Fulya, Teşvikiye Mah hakkı yeten cad Aşçıoğlu plaza no 17 kat 4 daire 9, 34290 Şişli
blank

ED1000 Şok Dalga Tedavisi

ED1000 (Penise Şok Dalga Tedavisi) Sertleşmeme Tedavisinde Yeni Yöntem

Sertleşmeme sorunu ile başvuran hastalardan ayrıntılı hikaye alınması ve genital organların muayenesi sonrası kan tahlilleri ve gerek duyulursa penil doppler ultrason tetkiki istenir. Sertleşmeme sorununun organik kaynaklı olduğunun belirlenmesi üzerine tedavi seçenekleri değerlendirilir. Tedavide ağızdan alınan ilaçlar(Sildenafil, tadalafil ve Vardenafil) birinci seçenek olarak kullanılır. Penise ilaç uygulamaları 2. Seçenek ve son seçenek olarak Penis protez uygulamaları önerilir. Son yıllarda bulunan ve sertleşmeme sorununda kullanılmaya başlanan ED1000 Tedavisi(Penise Şok Dalga Tedavisi) yeni damar oluşumu ve varolan damarlarda genişleme yapma özellikleriyle tedavide umut olmuştur.

ED1000 Tedavisi İlk kez ne zaman kullanılmaya başlanmıştır?

Bu yöntem ilk olarak 2000’li yıllarda İskemik Kalp Hastalığı tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır. Kalp için halen çeşitli merkezlerde kullanılmasına rağmen penisteki uygulama yaygınlığına ulaşamamıştır. İskemik Kalp Hastalığında mikroinvaziv denilen girişimsel işlemlerin (Anjio, stent uygulamaları) çok gelişmesi şok tedavisinin kalpte kullanımını sınırlandırmıştır. Kalp ile ilgili sorunların tedavisinde cerrahi yöntemlerin tercihi daha sıktır. Çünkü kalp rahatsızlıklarında tedavi yetersizliğinde kişi hayatını kaybedebilir. Bu sebeple daha radikal, kesin çözümler ön plandadır. Sertleşmeme sorunu olan insanlar bu problemleri için ameliyat olup protez taktırma uygulamasını genelde tercih etmezler, ameliyat olmadan daha kolay yöntemleri tercih ederler , bu sebeple de ED1000 kullanımı sertleşmeme sorununda oldukça yaygınlaşmış ve yaygınlaşmaktadır.

ED1000 tedavisi kaç seans yapılmalıdır?

Sertleşme sorunu ile başvuran her hastaya uygulanabilen yan etkisiz bir yöntemdir. Sertleşme sorunu ile başvuran hastalarda ED1000 tedavisi hastalığın ağırlığına göre 6 seans, 12 seans ve gerek duyulursa 24 seansa kadar uygulanır. Haftada 2 gün, 3 gün veya her gün şeklinde uygulanır. Her 6 seans arasında 2-3 hafta ara verilebilir veya işlem ara verilmeden arka arkaya uygulanabilir.

ED1000 Tedavisi nerede yapılır?

ED1000 tedavisi poliklinik şartlarında muayene odasında rahatlıkla uygulanabilir. İşlem sırasında anestezi uygulamaları kullanılmaz. İşlem sonrası hasta gündelik işlerini rahatlıkla yapabilir. Hastanın kullanmakta olduğu ilaçlarını (kan sulandırıcı gibi) kesmesine gerek yoktur. İşlem sırasında hastalar ağrı duymazlar.
ED1000 tedavisi nasıl uygulanır ve İşlem ne kadar sürer?

ED1000 tedavisinde aletin prob denilen uygulama başlığının penisin farklı bölgelerine belirli süre ve atış aralığında tutularak uygulanır. İşlemin 1 seansı yaklaşık 15-20 dakika sürer, penisin 5 farklı bölgesine ED1000 tedavi uygulaması yapılır. Bu bölgeler, sağ ve sol penis krusları, penisin 1/3 kök kısmı, 1/3 orta kısmı ve 1/3 uç kısmı olarak 5 farklı bölgeye yandan corpus cavernosum denilen penis sertleştiğinde kan ile dolan yapılar üzerine uygulanır.

ED1000 tedavisinin yan etkileri var mıdır?

ED1000 tedavisi penisin 5 farklı bölgesine uygulanır, işleme bağlı bilinen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir. Hastada işlem sırasında ve sonrasında herhangi bir ağrı, penis içinde ve cildinde yaralanma , morarma gibi yan etki olmamaktadır. Hasta işlem sonrası günlük işine rahatlıkla devam edebilmektedir.

ED1000 tedavisi iktidarsızlık tedavisi dışında hangi sorunlarda kullanılır?

ED1000 tedavisi ilk olarak sertleşmeme sorunu için kullanılmıştır. Fakat çalışma mekanizmasının Peyronie hastalığı(sonradan ortaya çıkan penis eğriliği) ve kronik prostatitte kullanılabileceği düşünülerek bu rahatsızlıklar için kullanılmak üzere ayrı başlıklar geliştirilmiştir. Peyronie hastalığında da oluşan kireçleşmiş sert dokuda hipoksi denilen yeterli kanlanmama durumu söz konusudur, bu sebeple Peyronie hastalığında da sertleşme sorunundakinden farklı bir frekans ve prob ile uygulama yapılmaktadır. Peyronie plağında plağın küçültülmesi, yokedilmesi ve eğriliğe bağlı gerginliğin azaltılarak varolan ağrının ortadan kaldırılması planlanmıştır. Benzer şekilde kronik prostatite de farklı frekans ve başlık ile kullanılmaktadır. Hastaların hayatlarını çekilmez hale getiren kronik prostatit hastalığında da bir umut ışığı olarak kullanılmaktadır.

ED1000 (Penise şok dalga tedavisi) işlemi kimlere uygulanabilir?

ED1000 işlemi iktidarsızlık şikayeti olmayan kişilere performansı artırmak amacıyla kullanılması önerilmemektedir. Hastada hafif, orta veya ağır düzeyde sertleşme problemi olması gerekmektedir. ED1000 tedavisi her yaşta kişiye uygulanabilir. Sertleşme sorununda sebebin organik kaynaklı olduğu tespit edildikten sonra işlem hastalığın ağırlığına göre 6, 12 veya 24 seans şeklinde uygulanabilir. Bu işlem haricinde hastanın varolan şeker hastalığı, tansiyon problemi veya varsa hormonal problemlerininde aynı zamanlı tedavi edilmesi gerekir. Hastalara ayrıca kilo kontrolü, günlük fizik egzersiz uygulaması, kötü alışkanlıkların bırakılması( sigara, alkol ve madde bağımlılığını bırakması) önerilir.

ED1000 (Penise şok dalga tedavisi) işleminin diğer yöntemlerden farkı nedir?

İktidarsızlık sorununun tedavisinde birçok tedavi alternatifi bulunmaktadır. Her tedavi her hastaya uygun değildir. Uygulanacak tedavi seçeneğinin belirlenmesinde hastanın yaşı, sertleşme sorununun sebebi, hastanın kullandığı ilaçlar, geçirdiği operasyonlar önem taşımaktadır. Üroloji doktoru tarafından hastalığın hikayesinin alınıp gerekli tahlillerin sonuçları değerlendirilerek hangi tedavi seçeneğinin verileceği kararlaştırılır.

Tedavi seçeneklerinde ağızdan alınan ilaçlar, penis içi enjeksiyon tedavileri, vakum uygulamaları, intraüretral ilaç uygulamaları cinsel ilişki öncesi uygulanması gerekmektedir. Penis protez uygulaması ameliyatla penis içerisine silikon protez yerleştirilmesi ile gerçekleştirilir ve hastalar operasyondan 6 hafta sonra bu protezi kullanabilmektedirler. Penis protezi eğer pompalı ise ilişkiden önce pompa kullanılarak penis ereksiyon haline getirilmekte ve cinsel birleşme için yeterli sertlik sağlanmaktadır. Pompalı olmayan tek parçalı malleable protezlerde elle katlı bölüm düzleştirilerek protez cinsel ilişki için hazır hale getirilmektedir.

Sertleşme sorununda yeni damar oluşumu sağlayarak penis sertliğinin sağlandığı ED1000 yönteminde işlem belli gün ve sayıda yapılmaktadır. İşlemin her cinsel ilişki öncesi yapılması durumu yoktur.