Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
info@muradceltik.com
0536 886 12 96 0212 234 58 55
:Fulya, Teşvikiye Mah hakkı yeten cad Aşçıoğlu plaza no 17 kat 4 daire 9, 34290 Şişli
blank

Erkek İnkontinansının Nedenleri

Üriner inkontinans, idrar yanlışlıkla sızdırıldığında gerçekleşir. 60 yaşın üzerindeki erkeklerin %5’i ile %15’inde görülmektedir. İdrar problemlerinin nedeninin anlaşılması genellikle idrar sızıntısını azaltmak için sizin ve doktorunuzun en iyi tedavi seçeneklerini bulmasına yardımcı olabilir.

Erkeklerde Görülen Üriner İnkontinansın Sık Karşılaşılan Nedenleri

Prostat sorunları – Prostat sorunları, özellikle erkekler yaşlandıkça, idrar kaçırma sorunları ile sonuçlanabilir. Prostat büyürse, idrar akışını etkileyebilir ve zayıf akım, sık idrara çıkma veya sızıntıya neden olabilir. Prostat, kanser tedavisi için cerrahi olarak alındığı zaman stres inkontinans sorununun olması yaygın bir durumdur. Bu durumda kişi öksürme veya hapşırma gibi olağan durumlarda idrarını kaçırabilir.

Sinir hasarına neden olan durumlar – Mesaneyi kontrol etmek için kaslar ve sinirlerin birlikte çalışması gerektiğinden, sinirlere zarar veren herhangi bir rahatsızlık üriner problem yaratabilir. Bu rahatsızlıklardan bazıları Parkinson, inme, diyabet veya multipl skleroz hastalıklarıdır. Omurganın zedelenmesi de üriner inkontinansa neden olabilir.

İçecek Alışkanlıkları – Bazı içecek türleri üriner sisteme baskı uygulayabilir. İçtiğiniz alkol, kafein veya karbonatlı içeceklerin miktarını sınırlamak mesane sızıntısını azaltmanıza yardımcı olabilir.

Aşırı kilolu olmak – Aşırı kilo erkeklerin idrar kaçırmasına neden olabilir veya kötüleştirebilir, çünkü ekstra kilolar mesane işlevine yardımcı olan kasları zayıflatır.

Erkek İnkontinansının Tedavisi

Davranış tedavileri, ilaçlar ve ameliyatlar gibi birçok tedavi yöntemi erkek idrar kaçırma belirtilerini hafifletmede kullanılabilir. Ancak bunun için uzman bir doktor tarafından gereken testlerin yapılması ve sonrasında tedavi planlaması için ilerlenmesi gerekmektedir.