Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
info@muradceltik.com
0536 886 12 96 0212 234 58 55
:Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad.
Aşçıoğlu Plaza No: 17 Kat:4 Daire:9 Şişli/Fulya

İlişkide Cinsel Sağlığın Önemi

Cinsel Sağlık

İlişkide cinsel sağlığın önemi cinsel terapide çiftlerin yatak odasında ve dışında hoş, nazik veya sevecen vakit geçirmeleri önerilmektedir. Erotik materyaller ile cinsel arzuyu ve tutkuyu beslemeleri, cinsel haz vererek veya alarak uyarılmayı öğrenmeleri danışanlara söylenilip yapılmaktadır. Cinsellik, insanların değerleri, duyguları, kişilikleri, tutumları, davranışları, fiziksel görünümleri, inanışları ve içinde yaşadıkları kendilerine göre şekil almaktadır. Cinsellik yalnızca cinsel organları da değil, tüm bedeni ve aklı içeren bir durum olmuştur. Doğum öncesi başlayıp ömür boyu devam eden bir parçası haline gelmiştir. Yani cinsellik insanın olmazsa olmaz bir parçasıdır. Diğer yandan utanılan bir yandan övünen hem çok konuşulan hem de çok az bilinen konulardan biridir.

Cinsel Sağlık Ne Kadar Önemlidir?

Cinsellik hem çok yasaklanan ve de merak edilen bir andır. Bu nedenle doğru bilgilendirmeye çok ihtiyaç olan fakat eğitim kaynaklarının çok sınırlı olduğu alanlardandır. Cinsellik, ilk önce kendini tanımakla başlamaktadır. Sadece kendisini seven ve sayanındır. Kendine güvenen bir insan karşısındaki insana olumlu duygularla yönelebilmektedir. İlişkide cinsel sağlığın önemi cinsel olarak sağlıklı yetişkinlerde ve kendi vücutlarının değerini bilenlerdir. Kendi davranışları için sorumluluk alabilen, saygı çerçevesinde her iki cinsiyetle iletişim kurabilenlerdendir. Daha fazlası kendi değerleri ile tutarlı, sevgi ve samimiyet ifade edebilen kişilerden oluşmaktadır.  Bu nedenle cinsel olarak sağlıklı yetişkinlerin sağlıklı bireyler olacaklardır.

Cinsellikte Altın Kuralların Ne Olduğu

Cinsellikte altın kuralları sıralamak gerekirse partnere karşı sevgi, saygı ve güven duyulması, kendini tanıma ve kendinle barışık olmakta ortaya çıkmaktadır. Konuşma ve açık iletişim ile partneri anlama, ideal ortam oluşturma, rahatlama ve gevşeme tekniklerini uygulama, okşama ve dokunmanın verdiği hazza odaklanabilmektedir. Ayrıca utanç duygusundan kurtulma, aşk oyunları, ön sevişmenin de olabilmesidir. İlişkide cinsel sağlığın önemi cinsel terapide de danışanların cinsel yaşantılarını gözden geçirilerek meydana getirilen sıkıntılar belirlemektedir.  Daha uzun süre durulmaktadır. Cinsel terapi sürecinde çiftlerin yatak odasında ve dışında da hoş, nazik veya sevecen vakit geçirmeleri önerilmektedir. Erotik materyaller ile cinsel arzuyu ve tutkuyu beslemelerinden olmaktadır.