Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
info@muradceltik.com
0536 886 12 96 0212 234 58 55
:Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad.
Aşçıoğlu Plaza No: 17 Kat:4 Daire:9 Şişli/Fulya

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik

İlişki sırasında haz alamama, ilişki sıklığının azalmasında veya tamamen bitmesinde, cinselliği reddetme, cinsel ilişkiyle ilgili kaygılarda bulunulmaktır.  Ayrıca mastürbasyon ve cinsel objelerden uzaklaşma, cinsel içerikli rüyalar görmeme gibi belirtileri de bulunmaktadır. Bütün bu tür durumları 6 ay ve daha fazla süre ile yaşayan kadınlara cinsel isteksizlik tanısı konulmaktadır.  Bu sürecin sonunda da bazı kişiler cinselliğe de dair istek ve arzularını yitirirken bazıları cinselliği aklına getirmekten dahi korkmaktadırlar. Cinsel isteksizlik ergenlik dönemlerinde başlayıp daha sonra istenilmektedir.  Bazen de normal bir cinsel haz yaşandığı zaman sorun hayatın bir döneminde de birden ortaya çıkmaktadır. Bazen de genel anlamda cinsel istek olmasına ve eşe karşı bir soğukluk durumunda ortaya çıkmaktadır.

Cinsel İsteksizlik Nasıl Oluşmaktadır?

Cinsel isteksizlik vücutta birden fazla sistemin etkisi altında olan bir sorundan kaynaklanmaktadır. Normal şartlarda partnere karşı duyulan cinsel çekilimdir. Sinir sistemi, endokrin, psikolojik ve sosyal etmenlerle beraberinde oluşmaktadır. Bu sistemlerden herhangi birinde meydana gelen değişimlerde de cinsel isteksizliği ortaya çıkarmaktadır. Kadınlarda cinsel isteksizlik birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. En sık karşılaşılan nedenlerden biri partneri reddetme durumundan doğmaktadır. Partnere karşı duyulan şüphelerin, kırgınlıkların veya öfke zamanla cinsel isteksizliği doğurmasından çıkmaktadır. Buna bağlı aldatılma veya aldatıldığını düşünme, suçluluk duygusu, yakınlık korkusu, kontrolü kaybetme güdüsü ve cinsel birliktelikten neden olmaktadır.

Cinsel İsteksizlik ve Vajinismus İle İlgili Farklar

Temelde birbirini takip eden cinsel isteksizlik ve vajinismus nedenleri birbirinden farklıdır. Cinsel isteksizlikte cinsellik çatısı altında kabul etmeme ve istememe durumundan doğmaktadır. Vajinismus ise cinsel birleşme öncesinden ön sevişmeden haz alınması ile birleşme aşamasında da geçildiğinde de kadın bedeninin çeşitli içsel sebeplerden ötürü partnerini bilinç dışı olmasıdır. Kadınlarda cinsel isteksizlikte temelde psikolojik etkenlerle ortaya çıkmaktadır. Bu sorunların tedavisinde de çoğu zaman cinsel terapiler ile ortadan kaldırılmaktadır. Tedavi edilmeyen ve ertelenen vajinismus, zamanla cinsel isteksizliğe de ortaya koymaktadır.  Bu yüzden vajinismusta erken dönemde tedavi edilmesi şarttır.