Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
info@muradceltik.com
0536 886 12 96 0212 234 58 55
:Fulya, Teşvikiye Mah hakkı yeten cad Aşçıoğlu plaza no 17 kat 4 daire 9, 34290 Şişli
blank

Mesane Kanseri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Mesane kanseri, tümörlerin idrar torbasında büyümeye başladığı sağlık durumudur. Normalde yaşlı erişkinleri etkileyen bir durum olsa da, mesane kanseri tüm yaş gruplarını etkileyebilir.

Mesane Kanseri Nedir?

Bu tür bir kanser, mesanedeki agresif hücre büyümesi ile karakterizedir. Büyümek yerine, bu mutasyona uğramış hücreler hızla ve kontrol edilemez şekilde çoğalırlar.

Belirtiler

En yaygın semptomlar idrar içindeki kan, sık idrara çıkma, şiddetli kaşıntı ve genel rahatsızlıktır. Bazıları ağrı bile yaşayabilir. Tıpkı prostat kanseri gibi orta yaşlı erkekler de bu hastalığa yakalanabilir. Aslında, semptomlar, farklı organları etkilemesine rağmen aynıdır. Ne yazık ki, tıpkı prostat kanseri gibi semptomlar kolayca tespit edilememektedir, bu nedenle sessizce gelişir.

Sebepler

Kesin neden belirlenemese de, sigaranın bu tür kanserlerin önde gelen sebebi olduğu düşünülüyor. Deri, kauçuk, boya ve hatta saç boyalarında bulunan endüstriyel kimyasallara maruz kalma, aynı zamanda kanser hücrelerinin büyümesini tetikleyebilir.

Önleme

Bu kanseri önlemek için, sigara içmeyi bırakmanız gerekmektedir. Sizi endüstriyel kimyasallara maruz bırakan mesleklerden herhangi birinde çalışıyorsanız, hastalığın olasılığını azaltmak için diğer kariyer seçeneklerini düşünmek akıllıca olabilir. Havuç ve narenciye gibi meyve ve sebzelerin düzenli tüketilmesi de riskleri azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Tedavi Seçenekleri

Bir hasta tedavi edilmeden önce kapsamlı bir inceleme yapılmalıdır. Bunun nedeni tedavinin kanser türüne ve spesifik evresine dayanmasıdır. Kanser hastasının yaşı ve genel sağlık durumu da tedaviyi seçmeden önce dikkate alınması gereken önemli faktörlerdir.

Tedavi seçimi ne olursa olsun,  doktor tavsiyesine kesinlikle uyma zorunluluğu bulunmaktadır. Erken teşhis tüm kanser türlerinde olduğu gibi daha iyi bir tedavi için sevindirici bir durumdur.