Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
info@muradceltik.com
0536 886 12 96 0212 234 58 55
:Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad.
Aşçıoğlu Plaza No: 17 Kat:4 Daire:9 Şişli/Fulya

Penis Eğriliği

DOĞUŞTAN GELEN PENİS EĞRİLİĞİ (KONGENİTAL PENİL KURVATUR)

1.Penis eğriliği nedir?

Penis sertleştiğinde düz olması gerekir. Bazen peniste sağa, sola, aşağı veya yukarı yönde eğrilikler olabilir. Bu eğrilik doğuştan olabildiği gibi sonradan da ortaya çıkabilir. Doğuştan olan penis eğriliklerine ‘’kongenital Penil Kurvatur’’ ismi verilir. Sonradan ortaya çıkan eğriliklere ‘’Peyronie hastalığı’’ ismi verilir. Peyronie hastalığı sonradan ortaya çıkar. Peyronie hastalığında sert plaklar vardır.

2.Penis eğriliği doğuştan itibaren var mıdır?

Penis eğriliklerinin 2 tipi vardır. Doğuştan olan penis eğriliklerine kongenital penil kurvatur ismi verilir. Sonradan ortaya çıkan penis eğriliklerine peyronie hastalığı ismi verilir. Doğuştan eğriliği olan hastalar erken yaşlarda sorunu anlayamayabilirler, ergenlikte ereksiyon oluşmaya başladığında eğriliği net olarak fark ederler. Eğrilik aslında doğduğundan itibaren vardır fakat penis ereksiyon sırasında  görülmeyince eğrilik anlaşılamaz.

3.Penis eğriliğinin tedavisi nasıldır?

Penis eğriliğinin doğuştan olan tipinde yani kongenital penil kurvaturda ilaç tedavisi yoktur ancak cerrahi olarak tedavi edilebilir. Penis vakum pompası veya başka bir yöntem ile düzelme söz konusu değildir. Cerrahi tedavide plikasyon yöntemi uygulanır. Bu ameliyatta penisin uzun olan kenarı kısa olan kenara eşitlenecek şekilde dikişlerle düzleştirme işlemi yapılır. Ameliyat eğriliğin yerine göre 1 saat ile 2.5 saat arasında sürer. Hasta ameliyattan 1 gün sonra taburcu edilir.

4.Penis eğriliği ameliyatsız düzelir mi?

Doğuştan penis eğriliği ameliyatsız düzelmez. Sonradan ortaya çıkan penis eğriliğinde (Peyronie Hastalığı) hastalığın başlangıcından itibaren ilk 8 ay- 1 yıl içerisinde eğrilik artabilir veya kendiliğinden düzelebilir, bu dönemde ilaç tedavisi verilir. 1 yıldan sonra eğrilik düzelmezse cerrahi uygulanır.

5.Penis eğriliği ameliyatı nasıl yapılır?

Doğuştan penis eğriliği ameliyatında sünnet dikişlerinin olduğu yerden kesi yapılarak penis derisi penis köküne kadar sıyrılır. Penis derisinin altındaki birkaç kat daha açılarak korpus kavernosum denen eğriliğin olduğu ve ameliyatın yapılacağı katmana ulaşılır. Penisin uzun olan kenarı kısa olan kenarına eşitlenecek şekilde küçük doku parçası çıkarılarak (Nesbit yöntemi) veya sadece dikişler konularak doku parçası çıkarmadan yapılan plikasyon yöntemi ile eğrilik düzeltilir. Ameliyatın başında dikişler konulmadan yapay ereksiyon yapılarak dikişlerin konulacağı yer tespit edilir. Dikişler konulduktan sonra tekrar yapay ereksiyon yapılarak penisteki eğriliğin düzeldiği görüldükten sonra katlar sırasıyla kapatılır. Hasta hastanede 1 gün kalır, ameliyat sırasında sonda takılır ve 1 gün sonra sonda alınır. Ameliyattan sonra penise elastik bandaj sarılır. Bandaj penisin ereksiyona gelmesini engelleyerek konulan dikişlerin atmasını engeller. Bu bandaj eğriliğin şiddetine ve ereksiyon sırasında kişinin ağrı duymasına göre 1 haftadan 3 haftaya kadar sarılabilir. Hastaya ameliyattan 1 gün sonra bandaj sarması öğretilir, hasta her gün bandajını değiştirir.

Peyronie hastalığının(sonradan ortaya çıkan eğrilik) ameliyatında Nesbit tekniği uygulanarak uzun olan kenar kısa olana eşitlenerek eğrilik düzeltilir. Bir grup hastada da eğrilik kısmında plak kesilerek kısa kenara yama(bacaktan alınan damar ile) eklenerek uzun kenara eşitlenir.

6.Penis eğriliği ameliyatından kaç gün sonra cinsel ilişki olabilir?

Penis eğriliği ameliyatından  1 ay sonra cinsel ilişki olabilir. Çünkü eğriliğin düzelmesini sağlayan dikişlerin konulduğu yerde fibrozis oluşup doku sağlamlığı sağlanıp eğriliğin tekrar oluşmasını engelleyecek şartlar oluştuğunda cinsel birleşme olabilir. Bu şartların oluşması için en ideal süre 1 aydır.

7.Penis eğriliği ameliyatından kaç gün sonra gündelik işler yapılabilir?

Penis eğriliği ameliyatı sonrası hasta 1 gün sonra taburcu edilir. Hasta 2-3 gün içerisinde tüm gündelik işlerini yapabilir hale gelir. Bacaktan yama için kullanılmak üzere damar alınan hastalarda 1 haftaya yakın istirahat yapması iyi olur.

8.Penis eğriliği ameliyatı olan hastalar ne zaman banyo  ve spor yapabilir?

Penis eğriliği ameliyatı olan hastalarda ameliyat kesisi sadece sünnet derisinin olduğu bölgededir. Hastalar ilk 3-4 gün penisi naylon su geçirmez bir ürünle sararak ameliyat sonrası hemen banyo yapabilirler. Penisi sarmadan banyo yapabilmek için ameliyattan sonra 5 gün geçmesi gerekir.

Penis eğriliği ameliyatından sonra yürüyüş tarzında hafif egzersizler ameliyattan sonraki 2-3 gün içinde yapılabilir. Ağır sporlar için en az 15 gün geçmesi gerekir.