Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
info@muradceltik.com
0536 886 12 96 0212 234 58 55
:Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad.
Aşçıoğlu Plaza No: 17 Kat:4 Daire:9 Şişli/Fulya

Penis Protezi(Mutluluk Çubuğu) ile Cinsel Yaşam

Penis Protezi(Mutluluk Çubuğu) ile Cinsel Yaşam

Sertleşme sorunu Türkiye’de yapılan araştırmalarda 40-60 yaş arasında yaklaşık  %50 oranında görülmektedir. Sertleşme sorunu 20’li yaşlarda görülebildiği gibi, 60 yaşında herhangi bir sertleşme sorunu yaşamayan kişileri de görebilmekteyiz. Tedavide ağızdan alınan ilaçlar, penise şok dalga tedavisi, penise iğne ilaç uygulaması, PRP uygulaması ve son seçenek olarak da penis protezi kullanılmaktadır.

Sertleşme sorunu yaşayan kişiler üroloji doktoruna başvurduklarında hastalığın başlangıç zamanı, şiddeti, ilaç kullanımı olup olmadığı gibi ayrıntılı bir hikaye alınır. Fizik muayene sonrasında hastadan kan tahlilleri ve gerek duyulursa penil doppler ultrason testi istenilir. Tetkik sonuçlarına göre hastaya tedavi seçeneklerinden uygun olan seçenek tercih edilir. Tedavide ilk olarak ağızdan alınan ilaçlar kullanılır. Hastaların bir çoğu üroloji doktoruna gelmeden bu tür sertleşmeyi artıran ilaçları kullanmışlardır. Hastaların bir kısmı ilaçtan kurtulmak bir kısmı da ağızdan alınan ilaçlarla yeterli sertlik sağlayamadıkları için başvururlar.

Ağızdan alınan ilaçları kullanmasına rağmen yeterli sertlik sağlayamayan hastalarda diğer tedavi seçeneklerini kullanmak gerekir. Penise şok dalga tedavisi uygulaması ile yeni damar oluşumu ve var olan damarlarda genişleme sağlanarak sertlik düzeyi artırılarak kişinin sağlıklı bir cinsel birliktelik sağlamasına yardımcı olunur. Penise şok dalga tedavisi 6 seans veya 12 seans şeklinde uygulanır. Genellikle haftada 2 gün veya her gün  şeklinde uygulama yapılır.

Tedavi sıralamasında 3. Seçenek penise ilaç uygulamasıdır. Burada penise iğne ile ilaç uygulanması ve idrar kanalından jel kıvamındaki ilacın sıkılması şeklinde 2 farklı kullanımı vardır. İdrar kanalına uygulanan ilaçlar Türkiye’de üretilmediği bulunması oldukça zordur ve maliyeti yüksek ilaçlardır. Penise iğne uygulamasında farklı ilaç alternatifleri vardır. Penise iğne uygulamaları haftada en fazla 3 kez şeklinde kullanılabilir. Sık ve yanlış kullanımda penis eğriliği(Peyronie hastalığı) gelişme riski vardır.

Sertleşme sorunu tedavisinde son yıllarda ülkemizde de yaygın olarak kullanılmaya başlanan PRP uygulaması gelmektedir. Hastanın kanı alınarak bir işlemden geçirilmekte ve hücreden zengin bölümü ayrıştırlarak penisin içindeki iki farklı silindir şeklindeki tüplere enjekte edilmektedir. Genellikle 2 haftada bir uygulanabildiği gibi bazı hekimlerin tercihine göre haftada 3 kez şeklinde de uygulamalar yapılabilmektedirler. Uygulamalar 4, 6 veya 12 seans olarak yapılmaktadır.

Sertleşme sorunu tedavisinde bütün seçenekleri denemesine rağmen başarı elde edilememesi durumunda penis protezi seçeneği uygulanır. Bazı hastalarda penise ilaç uygulaması ile yeterli sertlik sağlamasına rağmen protez seçeneği tercih edilebilmektedir. Bunun sebebi ise, hasta penise iğne uygulaması ile haftada en fazla 3 kez cinsel birleşme sağlayabilir fakat kişinin cinsel partner sayısı birden fazla veya haftada 3’den fazla cinsel birliktelik isteği olduğu durumlarda kaçınılmaz olarak penis protezi seçeneğin, tercih etmek gerekir. Penis protezinin farklı tipleri vardır, hastayla ayrıntılı değerlendirme yapılarak kendisi için en uygun olan protez tipi belirlenir.

Penis protezlerinde katlanabilir protezler ve pompalı olarak 2 an grupta protezler vardır. Katlanabilir protezler, her zaman sert olarak durur, ameliyatları kolaydır, hastanede 1 gün kalınır bazen aynı gün içerisinde taburcu edilebilir.