Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
info@muradceltik.com
0536 886 12 96 0212 234 58 55
:Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad.
Aşçıoğlu Plaza No: 17 Kat:4 Daire:9 Şişli/Fulya

Penis Protezini Tanıyalım

Penis Protezi

1.Penis protezi nedir?

Sertleşme sorunu ile başvuran hastalarda bütün tedavi seçenekleri denenmesine rağmen çözüm bulunamadığında son seçenek olarak penis protezi uygulamasına karar verilir. Silikon bir materyalden oluşan ve operasyonla penis içine yerleştirilerek cinsel birleşme için gereken penis sertliğini sağlayan cihazlara penis protezi denir.

penis protezi

2.Penis protezi ne zaman takılır?

Sertleşme sorunu olan hastalar üroloji doktoruna başvurduklarında ayrıntılı bir hikaye alınır. Muayene sonucunda gerek duyulursa kan tahlili ve penil doppler ultrasonografi tetkiki yapılır. Çıkan sonuçlara göre sertleşme sorununun sebebine göre ağızdan alınan ilaçlar (Sildenafil, Tadanafil, Vardenafil), penise şok dalga tedavisi (EDSWT), penise iğne uygulaması (intrakavernozal enjeksiyon), penise idrar kanalından ilaç uygulaması (intrauretral ilaç uygulaması) ve PRP tedavisi ile sertleşme sorunu tedavi edilmeye çalışılır. Tüm bu tedavi seçenekleri denenmesine rağmen yeterli sertleşme sağlanamayan hastalarda son seçenek olarak penis protezi tedavisi tercih edilir.
Penis protezi 20 yaşında takılabildiği gibi 70-80 yaşlarında da takılabilir. Hastanın muayene ve tetkikleri sonucunda tüm tedavi seçeneklerinin denenmesine rağmen sertleşme sorunu çözülemeyen hastalarda penis protezine karar verilir. Ameliyata karar verilen hasta anestezi muayenesine gönderilerek ameliyata engel bir durum olup olmadığı anestezi doktorunun muayenesi ve yaptığı tetkikler sonucunda ortaya konulur.

3.Penis protezi tipleri nelerdir?

Penis protezleri katlanabilir ve pompalı protezler olarak iki ana gruba ayrılır. Pompalı protezlerin 2 parçalı ve 3 parçalı protezler olarak 2 farklı alt tipi vardır.
Katlanabilir penil protezleri, sürekli sert olarak kalırlar fakat esnek yapıları olduğu için ilişki sonrası katlanabilirler. Ameliyatı yaklaşık 30-45 dakika arası sürer. Ameliyat yapıldığı gün ya da en geç 1 gün sonrasında hasta taburcu edilebilir.
Pompalı protezler içerisinde en iyi sertlik sağlayan ve tamamen sönme özelliği olan protez 3 parçalı protezlerdir. Pompalı protezlerden 2 parçalı protezlerin ameliyatı yaklaşık 1 saat sürer ve hastanede 1 gün kalınır. Pompalı protezlerden 3 parçalı protez ameliyatları 1-1.5 saat sürer ve hastalar ameliyattan 1-2 gün sonra taburcu edilirler. Pompalı protezlerde 2 parçalı olanlarda 2 adet silindir ve 1 adet pompa varken 3 parçalı protezlerde 2 adet silindir, 1 adet pompa ve 1 adet rezervuar vardır.

4.Penis protezi ameliyatı ne kadar sürer?

Penis protezi ameliyatlarının süresi ameliyatı yapan cerraha göre değişmekle beraber katlanabilir protezlerde 30 dakika ile 1 saat arasında sürerken, pompalı protezlerde 45 dakika-1.5 saat arasında ameliyat bitmiş olur. Hastanın ameliyathaneye gelmesi, anestezi hazırlığı, ameliyat sonrası uyanma odasında hastanın tamamen uyanmasını da eklediğinizde süre daha uzun olmaktadır. Hastanın odasından çıkıp tekrar ameliyat sonrası odasına gelmesi katlanabilir protezlerde 1.5 -2 saati bulurken pompalı protezlerde 2-2.5 saati bulur.

penis protezi nedir?

5.Hangi yaşta penis protezi takılabilir?

Penis protezleri, 20 yaşında yapılabildiği gibi 70-80 yaşına kadar her yaşta yapılabilir hatta hastanın genel sağlık durumu cinsel birleşmeye ve ameliyat olmaya engel teşkil etmiyorsa 90 yaşında bile penis protezi takılmasında sakınca yoktur. Hastanın çok ciddi kalp yetmezliği, akciğer yetmezliği ve ameliyat olmasını engelleyen ciddi hastalıkları olduğunda hasta 30 yaşında bile olsa penis protezi takılamaz.

6.Katlanabilir penil protezlerin özellikleri nelerdir?

Katlanabilir penis protezleri sürekli sert olan protezlerdir, kıvrılıp katlanabilme özelliği vardır. İlişkiye başlamadan önce elle düzleştirilip ilişki için hazır hale getirilir, ilişki sonrası protez katlanıp kilot içerisine yerleştirilir, dışarıdan anlaşılması engellenmiş olur. Katlanabilir protezler yumuşama özelliği olmadığı için partner tarafından protez olduğu anlaşılabilir. Ameliyat süresi ve hastanede kalış süresi pompalı protezlere göre daha kısadır, protez enfeksiyonu da katlanabilir protezlerde pompalı protezlere göre daha az görülür.

7.Pompalı penil protezlerin özellikleri nelerdir?

Pompalı protezler, 2 parçalı ve 3 parçalı olarak 2 farklı tipi vardır. İki parçalı pompalı protezlerde, 2 adet silindir ve 1adet pompa vardır. Silindirler penis içinde bulunan korpus kavernosum adı verilen silindir şeklindeki 2 tüp içine yerleştirilir, normalde bu tüpler içinde kan damarlarından oluşan yapılar vardır ve bunlar boşaltılıp silindirleri o bölgeye yerleştirilir. Pompa ise skrotumda testislerin yanına yerleştirilir. Protezi şişiren sıvı pompa ve silindiler içinde yeralır, rezervuar olmadığı için protez tam olarak sönmez, erkesiyon sonlandırıldığında % 20-25 sertlik olacak şekilde kalır. Bu durum bazı hastaları rahatsız edebilmektedir. Rezervuar olmaması ameliyatı kolaylaştırmaktadır. Hastanede kalış süresi de en fazla 1 gün olmaktadır. Protezin sertlik düzeyi 3 parçalı protezlerdeki kadar iyi düzeyde değildir.
Pompalı protezlerden 3 parçalı protezlerde, 2 adet silindir, 1 adet pompa ve 1 adet rezervuar bulunmaktadır. Ameliyat sonrası hastanede 1-2 gün kalmak gerekir. Protez ilişki sonrası söndürüldüğünde penis tamamen yumuşamış düzeydedir, ereksiyonda iken ise penis tahta sertliğinde bir sertliğe sahiptir. Üç parçalı protezler hasta ve eş memnuniyetinin en yüksek olduğu protezlerdir.

8.Katlanabilir penil protez ameliyatında hastanede ne kadar kalmak gerekir?

Katlanabilir penis protezlerinde ameliyat süresinin kısalığı ve kesi yerinin küçüklüğü sebebiyle hastanede kalış süresi en az olan protez tipidir. Ameliyat eğer sabah saatlerinde yapılırsa hasta öğleden sonra veya akşamüzeri taburcu edilebilir. İyi bir lokal anestezi ile ameliyat yapılabilirse hastanın daha erken taburcu edilebilmesi söz konusu olabilir.

9.Katlanabilir penil protezler dıştan anlaşılır mı?

Katlanabilir protezler, penis kıvrılıp kilot içine yerleştirildiğinde pantolon giyildikten sonra pek anlaşılmaz fakat dar pantolon giyildiğinde kasık bölgesinde dolgunluk yapabilir. Cinsel birleşme sırasında partner tarafından pompalı protezlere göre daha kolay farkedilebilir. İlişki sırasında kıvrılabilmesi ve boşalma sonrası aynı şekilde hep sert kalması protez olduğunun anlaşılmasını kolaylaştırır.

10.Pompalı penil protez ameliyatlarında hastanede ne kadar kalmak gerekir?

Pompalı protez ameliyatlarından sonra hastanede kalma süresi 2 parçalı olanlarda 1 gün iken 3 parçalı protezlerde 2 güne uzama olabilir.

12.Penis protezi ameliyatından ne kadar süre sonra cinsel birleşme olabilir?

Penis protezi ameliyatından sonra pompalı protezlerde 1.5 ay geçmesi gerekirken, katlanabilir protezlerde 1 ay sonra cinsel birleşme gerçekleştirilebilir. Partnerin üstte olduğu pozisyonda ilişki için 3 ay geçmesi gerekir. Hastalara protezlerde sıkıntı olmaması için belirttiğimiz sürelerden önce cinsel birleşme gerçekleştirmemelerini öneririz.

13.Penis protezi ameliyatında enfeksiyon riski nedir?

Penil protezler yabancı cisim olduğu için vücutta reaksiyon oluşabilir veya ameliyat sırasında enfeksiyon önleyici tedbirlerin yeterli olmaması, hastada enfeksiyon oluşmasını kolaylaştırıcı hastalıkların ve durumların olmasına bağlı olarak protezlerde enfeksiyon ortaya çıkabilir. Pompalı protezlerde enfeksiyon oranı %1-3 arasındadır, 10-15 yıl önce bu oran %10’lara yakınken protez teknolojisinin gelişmesi, alınan tedbirlerin artırılması enfeksiyon oranlarını çok aşağılara çekmiştir. Tek parçalı katlanabilir protezlerde enfeksiyon oranı pompalı protezlere göre daha düşüktür. Hastada kontrolsüz şeker hastalığı, peyronie hastalığı, daha önce protez cerrahisi geçirmiş olması, ameliyat süresinin uzaması gibi faktörler enfeksiyon riskini artırmaktadır.
Penil protez ameliyatında enfeksiyon riskini en aza indirmek için ameliyattan 5 gün önce tam idrar tahlili, idrar kültürü, hemogram(beyaz küre sayımı), CRP testleri yapılır. Hastanın vücüdunda enfeksiyon oluşumunu kolaylaştıracak bir sorun varsa operasyon ertelenir. Ameliyat öncesi tetkikler normalse ameliyat öncesi ve sonrası antibiyotik tedavisi, ameliyat sahasının iyi bir şekilde temizliğinin yapılması gibi özel tedbirler alınır. Ameliyat sırasında ameliyat sahası özellikli antibiyotikli solüsyonlarla yıkanır. Bu önlemler tam olarak uygulandığında enfeksiyon riski % 1-3 oranlarında görülmektedir.

14.Şeker hastalığı olanlara penis protezi takılabilir mi?

Penis protezi şeker hastalığı olanlara da takılabilir. Penil protez takılan hastalar incelendiğinde büyük bir kısmını şeker hastalarının oluşturduğu görülmektedir çünkü şeker hastalarında penise giden damarlar ve sinirler etkilendiği için normal kişilere göre daha yüksek oranda sertleşmeme sorunu ile karşılaşmaktadırlar. Sertleşme sıkıntısı şeker düzeyi kontrol altında olmadığında daha hızlı kötüleşmekte ve protez gerekliliği şeker hastalığı olmayan aynı yaştaki kişilere göre daha yüksek oranda oluşmaktadır.
Şeker hastası olan hastalara penil protez takılacağı durumlarda enfeksiyon riskinin bir miktar daha fazla olacağının gözönünde bulundurulması ve şeker düzeyi kontrol altında değilse bir süre ciddi diyet uygulayarak HbA1c düzeylerinin alt sınırlara yaklaşmasının sağlanması enfeksiyon riskini azaltmak açısından avantaj sağlayacaktır.

15.Prostat kanseri ameliyatı olanlara penis protezi takılabilir mi?

Prostat kanseri sebebiyle ameliyat olan hastalara ağızdan alınan ilaçlar, penise şok dalga tedavisi (EDSWT), penise iğe uygulaması ve PRP tedavileri uygulanmasına rağmen yeterli sertlik sağlanamadığında veya penise iğne uygulaması ile yeterli sertlik sağlansa bile iğne kullanmak istemeyen hastalara penis protez uygulaması yapılabilir. Penis protezinin her tipi bu grup hastalara uygulanabilir. Pompalı protezlerin 3 parçalı olanlarında rezervuar mesane yan tarafına konulmayacağı için ektopik rezervuar denilen farklı bir bölgeye rezervuarın yerleştirilmesi işleminin gerçekleştirilmesi gerekir.
Prostat kanseri ameliyatı sırasında uygun hastalarda sinir korunur bu hastalarda 6 ay ile 2 yıl arasındaki bir dönemde sertliğin geri gelme ihtimali olduğu için penil protez takılması için bu kadar süre beklenilmesi gerekir. Sinir koruyucu tedavi uygulanan hastalarda sertleşmeyi sağlayan ağızdan ilaç uygulaması, EDSWT, penise iğne uygulaması ve PRP uygulamasını kullanmadan sadece sürenin dolmasını beklemek yanlış bir uygulama olacaktır. Bu tedaviler uygulanmasına rağmen sertlik geri gelmez ve destekleyici tedavilerle sertleşme sağlanamazsa penis protezinin takılması gerekir.

16.Penis protezi takılan kişinin çocuğu olur mu?

Penis protezi takılan hastaların normal yoldan çocukları olabilir. Çünkü penis protezinin silindirleri penis içindeki korpus kavernosum denen yapının içine yerleştirilmekte ve meninin dışarı çıktığı idrar kanalına proteze ait herhangi bir yapı konulmamaktadır. Boşalma tamamen normal olduğu için penil protez takılan hastalar istediklerinde normal yoldan çocuk sahibi olabilmektedirler. Hastada normal yoldan çocuk olmasını engelleyen herhangi bir rahatsızlık yoksa penis protezi çocuk sahibi olmaya engel olmaz.

17.Penis protezi genç yaşta takılır mı?

Penis protezi 20’li yaşlarda takılabildiği gibi, 80-90’lı yaşlarda bile takılabilir. Penis protezi 20 yaşında takılabilmesi için genç yaştaki hastada ciddi bir yaralanma olmuş olması gerekir. Normal şartlarda 20’li yaşlarda sertleşme sorunu çok nadiren görülür. Sertleşme sorunu bu kadar erken yaşta görülse bile başlangıç tedavisi olarak öncelikle ağızdan alınan ilaçlar daha sonrasında penise şok dalga tedavisi (EDSWT), penise ilaç uygulaması ve PRP uygulaması yapılır. Bazı hastalarda (örneğin trafik kazası, yüksekten düşme, cerrahi operasyonla) penise giden sinirler bir şekilde hasar gördüğü için tüm tedavilere rağmen sertlik pek sağlanamaz bu durumda bu grup hastalarda penis protez uygulaması vazgeçilmez bir tedavi seçeneği olur.

18.Penis protezi en geç kaç yaşında takılır?

Penil protez en geç şu yaşta takılır diyebilmek çok doğru olmaz. Penil protez takılacak kişide kardiyolojik açıdan cinsel ilişkiye girmeye engel bir durum yoksa hasta 90 yaşında bile olsa penil protez takılabilir. Genel olarak Türkiye’de erkeklerde ortalama yaşam süresini düşünecek olursak en geç 70’li yaşlarda penil protez takılmaktadır fakat uygun hasta olduğunda daha geç yaşlarda da takılabilir.

19.Penis protezi kimlere takılır?

Penis protezi, tüm tedaviler uygulanmasına rağmen cinsel ilişki için yeterli sertlik sağlayamayan hastalara uygulanır. Hasta ağızdan alınan ilaç ile veya penise ilaç uygulaması ile sertleşmeyi sağlasa bile 1 günde birden fazla ilişki istediği durumlarda penis protezi seçeneği uygulanabilir. Penise iğne uygulaması haftada en fazla 3 kez kullanılabilir. Hasta haftada 5 gün , 7 gün ve hem sabah hem akşam cinsel ilişkiye girmek isterse bu durumda penise iğne uygulaması yeterli olmaz bu durumda penil protez uygulanması yerinde bir tercih olacaktır. Penil protez takılması kriterlerini hastanın sertleşme sorununun şiddeti, hastanın cinsel ilişkiye girme isteğinin sıklık ve sayısı belirler. Üroloji doktoru hastanın durumunu değerlendirip en uygun tedavinin hangisi olabileceği konusunda hastaya fikir vererek hastanın doğru karar vermesine yardımcı olur.

20.Peyronie hastalığı olanlara penis protezi takılabilir mi?

Peyronie hastalığı, penisin sonradan ortaya çıkan eğriliğe yol açan bir hastalığıdır, penis içinde plak vardır, plağın bulunduğu yere göre peniste eğrilme ortaya çıkmaktadır. Peyronie hastalığında eğriliğe ilave olarak bir süre sonra sertleşme sorunu da çıkar. Peyronie hastalığında ilk 8 ay- 1 yıl ilaç tedavisi uygulanır. Peyronie hastalığının başlangıcından itibaren 1 yıl geçtikten sonra varolan eğrilik ilişkiyi engelleyecek düzeyde ise eğriliğin ameliyatla düzeltilmesi gerekir. Peyronie ameliyatına karar verilen hastada ilave olarak sertleşme sorunu varsa ve ağızdan alınan ilaçlarla tam sertlik sağlanamıyorsa bu hastalara Penis protezi takılarak hem sertleşme sorunu ve hem de eğrilik sorunu tedavi edilebilmektedir.

21.Penis protezi takılan hastalarda penis uzatma yapılabilir mi?

Penis protezi takılan hastalarda ameliyat sırasında uygulanan bazı tekniklerle penis boyunda uzama sağlanabilir. Penil protez ameliyatları sırasında asıcı bağlar kesilerek 1-2 cm’lik uzama yapılabilir. Son yıllarda uygulanan sliding tekniği ile 2-3 cm uzama sağlanabilmekte fakat ciddi riskleri olan bir ameliyat olduğu için çok tercih edilmemektedir. Son birkaç yıldır uygulanan penis korpus kavernosumun sağ ve sol kenarından küçük kesiler yapılarak ayrıca penis protezi de yerleştirilerek 4 -4.5 cm’e yakın uzama sağlandığı bildirilmektedir.

22.Penis protezi ameliyatında hastanede süreç nasıldır?

Penis protezi ameliyatına karar verildiğinde hasta hastaneye gönderilerek anestezi doktoru tarafından muayene edilmesi ve gerekli tahlillerin yapılması istenir. Anestezi doktorunun tahlilleri görmesi ve muayenesi sonucundaki değerlendirmesi ile ameliyata engel bir durum olup olmadığı belirlenir. Hasta ameliyat saatinden 6-8 saat öncesinden itibaren su dahil hiçbir gıda ve sıvı tüketmemesi belirtilir. Hasta 6-8 saatlik açlık ile hastaneye ameliyattan 1-2 saat önce gelir. Hasta odasına alınır. Ameliyathane kıyafetleri giydirilip ameliyat öncesi damar yolu açılarak tetkikler ve eksik bir değerlendirme olmaması için dosyası gözden geçirilir. Ameliyathane indirilen hasta anestezi doktorunun kontrolünde uyutulması gerçekleştirilir. Hastanın ameliyat bölgesi traşı hasta uyutulduktan sonra yapılır. Ameliyat bittikten sonra uyanana kadar ameliyathanede bekletilir. Hasta kendine geldikten sonra hemşirenin kontrolünde hasta odasına gönderilir. Hasta ameliyat sonrası 1 ya da 2 gün hastanede kalır, bu süre içerisinde antibiyotik tedavisi, sonda alınması, dren varsa drenin alınması, protezin sertleştirilip söndürülmesi gerçekleştirilir. Protezin kullanımı hastaya öğretilir ve pansumanı yapıldıktan sonra 1. Ya da 2. Gün ağızdan alınacak antibiyoik tedavisi verilerek taburcu edilir.

23.Penis protezi ameliyatı öncesi ve sonrası antibiyotik tedavisi gerekir mi?

Penis protezi ameliyatında antibiyotik profilaksisi gerekir. Ameliyata başlamadan önce antibiyotiklerin ilk dozlarının yapılmış olması gerekir. Antibiyotik tedavisi hastanede kaldığı süre boyunca damardan uygulanırken hasta taburcu edildikten sonra ağızdan alınacak antibiyotik verilir.

24.Penis protez ameliyatında refakatçi gerekir mi?

Penis protezi ameliyatında refakatçi olması şart değildir. Bir çok hasta penis protezi olmaya karar verdiğinde partner ya da eşine söylemeden ameliyata gelmekte ve yanında refakatçi getirmemektedir. Ameliyat sonrası 3-4 saat sonra hasta ayağa kalkabildiği için kendi işini kendisi yapabilecek durumda olduğu için refakatçiye gerek duyulmamaktadır. Hastanede çalışan personel ve hemşirelerin takip ve destekleriyle hastanedeki süreç iyi bir şekilde geçmektedir.

25.Penis protezi ameliyatı sonrası ne zaman banyo yapılabilir?
Penis protezi ameliyatı sonrası hastalar ameliyattan 1 gün ya da 2 gün sonra taburcu edilmektedir. Taburcu edilirken ameliyat kesi yerine su geçirmez pansuman malzemesi konularak banyo yapmasına taburcu olduğu günden itibaren izin verilir.
26.Penis protezi ameliyatından ne kadar süre sonra şişirip söndürme işlemi yapılmalıdır?
Penis protez ameliyatından çıkarken protez %60 düzeyinde şişirilmiş olarak bırakılır. Ameliyatın 1. günü sonda alınıp protez tamamen söndürülüp %20-30 düzeyinde sertlikle bırakılır. Hastaya protez şişirip söndürmesi öğretilerek her gün protezi % 50-60 düzeyinde 1 -2 kez sönürüp şişirmesi önerilerek hasta taburcu edilir. Ameliyattan 4-5 gün sonra ofiste tekrar kontrole çağrılır.

29.Penis protezi ameliyatı sonrası ne zaman spor yapılabilir?

Penis protez ameliyatı sonrası yürüyüş tarzındaki hafif düzeyde spor 10 gün sonrasında itibaren yapılabilir. Ağırlık kaldırma, fitness tarzı sporlar için 1 ay geçmesi uygun olur.

30.Penis protezi takılan hastaya prostat ameliyatı yapılabilir mi?

Penis protezi takılan hastaya prostat ameliyatı yapılabilir. Kapalı yöntemle TUR ameliyatı pompalı protezlerde sorunsuz yapılabilirken, katlanabilir protezi olanlarda kapalı TUR ameliyatında TUR aletlerinin idrar kanalına girmesi zor olursa katlanabilir protezin çıkartılması gerekebilir.
Prostat kanseri çıkan penis protezli hastalarda pompalı protez olanlarda açık cerrahi yöntemle ameliyatın yapılması uygun olur bu sırada protezde korunabilir. Katlanabilir ve 2 parçalı pompalı protezlerde robotik ve laparoskopik ameliyat yöntemi ile de prostat kanseri ameliyatı yapılabilir.