Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
info@muradceltik.com
0536 886 12 96 0212 234 58 55
:Fulya, Teşvikiye Mah hakkı yeten cad Aşçıoğlu plaza no 17 kat 4 daire 9, 34290 Şişli
blank

Psikolojik Nedenli Sertleşmeme

Psikolojik nedenli yaşanan sertleşme sorunları hayat boyu olduğu gibi, sonradan da ortaya çıkabilmektedir.
İletişim sorunları, evlilikle ilgili olumsuzluklar, iş yaşantısında yaşanan sorunlar, kadın eşin baskın karakter yapısı, aldatılma veya aldatmanın sertleşme sorunlarına yol açabileceği gibi, katı geleneksel aile yapısı ve hiçbir cinsel bilginin verilmemesi de erkeklerde sertleşme problemlerine yol açmaktadır.
Ayrıca çocukluk ve ergenlik döneminde yaşanan cinsel travmalar, ilk tecrübenin kötü sonuçlanması, bilgi ve tecrübe eksikliği de bireylerde sertleşme sorununa neden olmaktadır.
Bir diğer taraftan ise cinsellik ile ilgili verilen yanlış bilgiler, şehir efsaneleri ve abartılı düşüncelerde bu duruma sebebiyet vermektedir.
Psikanalist kuruma göre ise ereksiyon sorununda bilinç altına atılan ‘hadım edilme’ veya ‘sünnet korkusu’, ileri yaşlarda görülmekte olan ödipal çatışmanın da aynı şekilde sertleşmeye etkisi olduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra kadınlarda yaşanan vajinismus sorunu erkeklerde sertleşme problemine yol açabiliyor. Kadının kaygıya bağlı olarak cinsel ilişkide kendini kasması ve ilişkinin gerçekleşmemesi veya oldukça zor bir şekilde gerçekleşmesi zaman içerisinde erkekte sertleşme sorunlarına yol açabilmektedir. Bu durumda iyi olan kısım ise; kadının yaşadığı vajinusmus sorununun tedavisinden sonra erkekteki cinsel sorunlarında genellikle terapiye gerek kalmadan çözülebilmesidir.
Erkeklerdeki Sertleşme Sorunları Neler Hissettirir, Performans Anksiyetesi (Başarısızlık Kaygısı) Nedir?
Diğer tüm sağlık problemleri gibi erkeklerdeki sertleşme sorunları da kısa sürede tedavi edilmelidir. Kültürel ve de toplumsal anlayışın penise yüklediği aşırı anlam sebebi ile maalesef toplumumuzda penis ile ilgili yaşanan sorunlar gereğinden fazla abartılarak büyük bir eksiklikmiş gibi algılanmaktadır. Algılanmakta olan abartılı durumdan dolayı hem kadın hem de erkek yaşanan cinsel performanstan gerçek dışı beklentilere girebilmektedir ve beklentiyi karşılamak için de her iki çift birden yoğun bir kaygı yaşarlar. Bu duruma da ‘performans anksiyetesi’ veya ‘başarısızlık kaygısı’ denmektedir.
Sertleşme sorunu ister psikolojik ister fiziksel olsun erkeklerde ciddi oranlarda farklı psikolojik sorunlara yol açmaktadır. Performans azalması, özgüven eksikliği, evlilik sorunları sık yaşanan problemler arasında yer almaktadır. Ve sorun gün geçtikçe daha can sıkıcı bir hal almaya başlar ki bu durum problemin erkenden üzerine gidilerek tedavisi önem kazanmaktadır.