Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
info@muradceltik.com
0536 886 12 96 0212 234 58 55
:Fulya, Teşvikiye Mah hakkı yeten cad Aşçıoğlu plaza no 17 kat 4 daire 9, 34290 Şişli
blank

Sağlıklı Prostat İçin İpuçları

Her yıl tüm dünyada binlerce yeni prostat kanseri vakası teşhisi konuyor. Neyse ki, yaş ilerledikçe prostatınızı sağlıklı tutmak için yapabileceğiniz çok şey vardır.  Sağlıklı prostat için ipuçları şu şekildedir;

Sağlıklı bir kiloda kalmak ve düzenli olarak egzersiz yapmak amsağlıklı bir prostat için oldukça önemlidir. Daha fazla meyve ve sebze yiyerek prostatınızı koruyabilirsiniz. Domates, karpuz, pembe greyfurt gibi meyveler güçlü bir antioksidan likopen içerir. Brokoli, karnabahar, lahana, brüksel lahanası ve lahana gibi sebzeler de prostat sağlığı için iyi seçeneklerdir.

Prostat muayenelerinizde sağlık geçmişiniz hakkında detaylı bilgi vermeniz ve ailenizde prostat kanseri öyküsü olup olmadığını doktorunuza iletmeniz gerekmektedir. Bu sayede doktorunuz gerekli olan testleri zamanında yapabilir. Prostat kanseri olan bir baba ya da erkek kardeş olması, kişinin bu hastalığa yakalanma riskini iki katına çıkarır.

Sigara kullanmak prostat kanseri riskini arttırmaktadır. Bu nedenle sigara içmeyin, eğer sigarayı bırakamıyorsanız en azından çok daha az içmeye çalışın. Eğer bunu da yapamazsanız tıbbi bir yardım almayı deneyin.

Buğday tohumu, ton balığı ve diğer deniz ürünleri ve kabuklu deniz hayvanları, yumurta, ayçiçeği ve susam tohumları gibi daha selenyumdan zengin gıdaları tüketmeye dikkat edin. Selenyum prostat kanseri riskini azaltır.

50 yaşından itibaren yıllık olarak – PSA kan testi ve dijital rektal muayene için planlama yapın. Erkekler yaşlandıkça, BPH olarak da adlandırılan prostat bezi büyümesi ile karşı karşıya kalabilirler. BPH semptomları arasında rahatsız edici üriner semptomlar vardır. Tedavi edilmediğinde, BPH idrarın mesane dışına akmasını önleyebilir ve mesane, üriner sistem veya böbrek sorunlarına neden olabilir.