Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
info@muradceltik.com
0536 886 12 96 0212 234 58 55
:Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad.
Aşçıoğlu Plaza No: 17 Kat:4 Daire:9 Şişli/Fulya

VARİKOSEL HASTALIĞI TEDAVİ EDİLEBİLİR BİR HASTALIKTIR

VARİKOSEL HASTALIĞI TEDAVİ EDİLEBİLİR BİR HASTALIKTIR

Erkek kısırlığı sebepleri arasında önemli bir yer tutan varikosel, tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Varikosel hastalığı toplumdaki erkeklerin % 20’sine yakınında görülür. Varikosel hastalığı, her hastada sperm değerlerini düşürmeyebilir. Varikoseli olan bir kişinin çocuğu varsa ve başka çocuk sahibi olmak istemiyorsa varikosel hastalığının varlığının bir önemi yoktur. Çocuğu olmadığı için üroloji polikliniklerine başvuran hastaların % 40’nda varikosel hastalığına rastlıyoruz. Daha önce çocuğu olmuş fakat 2. veya 3. çocukları için korunma yöntemi kullanmamalarına rağmen çocuğu olmayan kişilerde varikosel sıklığı % 60-70 oranında görülebiliyor.

Varikosel hastalığı, testis çevresindeki toplardamarlarda (kirli kanı taşıyan damarlarda) genişleme olmasına verilen isimdir. Bacaklarda görülen varis hastalığının testis çevresindeki damarlarda görülmüş haline varikosel hastalığı denir. Testis çevresindeki toplardamarlardaki bu genişleme çeşitli mekanizmalarla sperm sayı ve hareketinin azalmasına ve sperm morfolojisinin bozulmasına yol açabilmektedir.

Varikosel hastalığına bağlı sperm sayı ve hareketinin azalmasına bağlı olarak kişilerin çocukları olamamakta ve bu problem için üroloji doktoruna başvurmaktadırlar. Hastalar bazen evlenmeden testis çevresindeki damarlarda  şişme ve testislerde sarkma olduğunu farkederek üroloji doktoruna başvururlar, bazı hastalar testislerde ağrı, bu ağrının ayakta uzun süre kalınca daha sık ortaya çıktığını belirterek başvururlar. Bazı hastalarda evlendikten sonra korunmasız ilişkiye rağmen 6 ay – 1 yıl içinde çocukları olmadığı zaman üroloji doktoruna başvurduklarında muayene sırasında varikosel hastalığı tespit edilmektedir.

Varikosel genellikle sol tarafta görülür fakat her iki tarafta da varikosel görülebilir. Tek başına sağ tarafta varikosel pek görülmez.

VARİKOSEL HASTALIĞI TANISI MUAYENE İLE KONULABİLİR

Varikosel hastalığının tanısında ilk ve en çok kullanılan yöntem fizik muayenedir. Tanıda şüphede kalınan ve belgelendirmek gereken durumlar(SGK ve özel sigortalar) için skrotal doppler ultrason yapılarak tanı desteklenmiş olur. Muayene mutlaka ayakta yapılır. Yapılan muayeneye göre varikosel 3 dereceye ayrılmaktadır:

  • Grade 1 Varikosel, en hafif derecedeki varikoseldir ve ayakta yapılan muayenede hastanın derin nefes alıp ıkınması(ıkınarak karın içi basıncını artırmak) ile genişlemiş damarlar ve reflü farkedilebilir.
  • Grade 2 Varikosel, ayakta yapılan muayenede hasta derin nefes alıp ıkınarak karın içi basıncını artırmadan el ile fark edilebilen varisli damarlardır.
  • Grade 3 Varikosel, En ağır derecedeki varikoseldir. Ayakta, hasta ıkınmadan ve elle muayene yapmadan gözle görülebilecek kadar kendini gösteren varisli damarlar söz konusudur.

 

VARİKOSEL HASTALIĞININ TEDAVİSİ

Varikosel hastalığında tanı konulduktan sonra ameliyat kararı vermeden önce hastadan 1 ay içerisinde yapılmış iki adet sperm tahlili istenir. Sperm tahlilinde sperm sayı ve hareketi normal değerlerin üzerinde ise ameliyat olmasına gerek yoktur. Sperm sayı ve hareketi normal olmasına rağmen çocuğu olmayan kişilerde DNA kromatin hasarına bakılması gerekir. Sperm sayı ve hareketi normal olsa bile DNA kromatin hasarı varsa varikosel ameliyatının yapılması uygun olacaktır.  Kadın yaşı 35  üzerinde ise varikosel ameliyatı yerine öncelikli olarak yardımcı üreme teknikleri (aşılama ve tüp bebek) denenmelidir.

Kadın yaşı 35’in altında ve sperm sayı ve hareketi normal değerlerin altında ise ameliyat yapılması gerekir. Sperm sayı ve hareketi normalse, kadın yaşı 35 altında ve evlilik süreleri uzun değilse beklemek uygun olacaktır. Destekleyici ilaç tedavileri uygulanarak normal yoldan çocuk sahibi olmalarına yardımcı olmak gerekir.

Varikosel tedavisinde, ameliyat ve radyolojik embolizasyon vardır. Sonuçlar ve başarı olarak dünyada kabul görmüş olan yöntem mikrocerrahi teknik kullanılarak yapılan varikosel ameliyatıdır(Mikroskobik Varikoselektomi).