Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
info@muradceltik.com
0536 886 12 96 0212 234 58 55
:Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad.
Aşçıoğlu Plaza No: 17 Kat:4 Daire:9 Şişli/Fulya

Vazektomi Nedir ?

Gebeliği önleyici yöntemlerden birisi de VAZEKTOMİ’dir. Bu gün dünya çapında yaklaşık 100 milyon erkeğe uygulandığı tahmin edilmektedir. Vazektomi işlemi küçük bir cerrahi müdahale ile testisten çıkan meni kanallarının bağlanması ve vaz deferens ismi verilen bu kanalın kesilmesi ile spermin dışarı çıkmasının engellendiği bir işlemdir.

Vazektomi, yapılmasındaki kolaylığa ilave olarak herhangi bir rahatsızlığa yol açmaması ve işlem sonrası ciddi bir komplikasyon bildirilmemesi sebebiyle  gebeliği önleyici yöntemler arasında erkeklerde en elverişli ve en etkili yöntemdir. Küçük bir cerrahi müdahale olup % 99-100 başarı oranına sahiptir. Küçük 1-2 cm’lik bir kesi ve hafif bir ağrı olabilir.  İşlem genel anestezi (tamamen uyutularak)  veya bölgesel anestezi ile yapılabilir. Aile planlaması yöntemleri arasında gittikçe artan bir  yöntemdir. Yurtdışında yaygın olarak uygulanan vazektomi işlemi Türkiye’de daha az uygulanan bir yöntemdir. Hastalar  vazektomi işleminin cinsel yaşama kötü yönde etkisi olabileceği düşüncesi ile işlemden uzak durmaktadırlar fakat vazektomi işleminin cinsel yaşam üzerine hiçbir kötü tesiri olmaz.

Vazektomi işlemi sonrası hastaların 1 gün istirahat etmesini öneriyoruz. İşlemden 1 gün sonra gündelik işlerini yapabilirler. Cinsel birleşmeye işlemden 1 gün sonra başlayabilirler fakat vazektomi işlemi yapıldıktan sonra 90 gün boyunca kondom veya diğer doğum kontrol yöntemlerini kullanmaları gerekir. İşlemden 90 gün sonra sperm testi yapılarak menide hiç sperm olmadığı tespit edildikten sonra korunmasız ilişkiye başlayabilirler.

Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl yaklaşık 300.000 ile 500.000 arasında vazektomi işlemi uygulanmaktadır. Vazektomi yapılan hastaların % 6’sı hayatlarının herhangi bir döneminde vazektominin geri döndürülmesini yani kanalın birbirine bağlanmasını talep etmektedirler. Mikrocerrahi teknik uygulanarak yapılan operasyonda meni kanalları birbirine bağlanmaktadır. Vazektomi yapılan hastalar çocuk sahibi olmak istediklerinde kanal tekrar bağlanmasa bile testislerden sperm alınarak (TESE işlemi ile) tüp bebek yöntemi uygulanarak çocuk sahibi olabilirler. Aslında en ideali yeterli sayıda çocuk sahibi olmuş erkeklere bu işlemin uygulanması tekrar kanalın bağlanması veya tüp bebek işlemi gibi operasyonların yapılma gerekliliğini ortadan kaldırır.