Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
info@muradceltik.com
0536 886 12 96 0212 234 58 55
:Fulya, Teşvikiye Mah hakkı yeten cad Aşçıoğlu plaza no 17 kat 4 daire 9, 34290 Şişli
blank

Böbrek Taşları Hakkında 3 Efsane

Şimdiye kadar bir böbrek taşı sorunuyla karşılaştıysanız, bunun öksürük gibi olmadığını biliyorsunuz demektir. Böbrek taşının olması, oldukça acı vericidir ve aşırı durumlarda, düzeltmek için ameliyat yapılmasını bile gerektirebilir. Bir böbrek taşı tecrübesinin neye benzediğine dair insanların söyledikleri oldukça korkutucu olabilir, ancak söylentilerin çoğunun sadece efsane olduğu da söylenebilir.  İnsanların böbrek taşları konusunda bu efsanelere alışmaya başlayınca, aşırı stres oluşma ihtimali yüksektir. Bu da durumun daha da kötüleşmesine neden olur. İşte böbrek taşlarına dair en sık duyulan efsaneler;

Kîzılcık Suyu, Böbrek Taşları için İyidir

Bir idrar yolu enfeksiyonunuz varsa bunu önlemek için kızılcık suyu çok faydalıdır. İdrarınızı yoğunlaştırarak enfeksiyonu atar ve taş oluşmasını engeller. Bununla birlikte, bir böbrek taşınız varsa, bu durum kötüleşir. Kızılcık, böbrek taşlarına neden olan yüksek oranda okzalat içerir.

Böbrek Ağrısı Karında Olur

Ağrı vurduğunda, üretere taş yolculukları yapıldıktan sonra sıklıkla karnının biraz altına gelir. Üreter huni şeklindedir ancak mesaneye yaklaştıkça çok dar olur. Bir böbrek taşı bir saman içinden kaya çıkarmaya benzer, bu yüzden ağrı çok yoğundur.

Böbrek Taşları Aşırı Kalsiyum Tüketimi Nedeniyle Oluşur

Süt gerçekten vücut için gereklidir. Kalsiyum önemli bir besindir, o yüzden tüketilmesi gereklidir. Aslında tek yönlü böbrek taşlarına neden olan kalsiyumun eksikliğidir. Günde en az bir kez süt içmeli ya da yoğurt yemelisiniz. Böbrek taşının önlenmesinde yardımcı olacak oksalatı bağladığı için daha fazla magnezyum tüketmeye çalışın.