Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Penise Şok Dalga Tedavisi Nedir?

Penise Şok Dalga Tedavisi (EDSWT)

Penise Şok Dalga Tedavisi, son 10 yıldır kalpte iskemik kalp hastalığı tedavisinde başarı ile kullanılmakta ve yeni damar oluşumuna neden olarak kanlanmayı artırdığı belirtilmektedir. Aynı teknoloji sertleşme bozukluğu tedavisinde de kullanılmak üzere planlanmıştır.

Penise direkt uygulama şeklinde kullanılan penise şok dalga tedavisi haftada 2 gün olarak toplam 3 veya 6 hafta olarak uygulanmaktadır. Süre sertleşme sorununun ağırlığına göre belirlenmektedir.

Uygulama penisin 5 farklı bölgesine şok dalgalarının uygulanması şeklindedir. Hastada herhangi bir ağrı, penis içinde ve cildinde yaralanma , morarma gibi yan etki olmamaktadır. Hasta işlem sonrası günlük işine devam edebilmektedir.

İşlem muayene odası şartlarında yapılabilmektedir ve hastanın hastanede yatması gerekmez. İşlem doktor veya teknisyen tarafından uygulanmaktadır.  İşlem sırasında anestezi veya ağrı kesici uygulamaları gerekmez, işlem sırasında ve sonrasında ağrı olmaz. İşlemin bildirilen bir yan etkisi yoktur. İşlem sonrası hastalar günlük hayatlarına devam edebilirler.

Bu işlem yapılmadan önce hastaların üroloji doktoru tarafından muayenesi yapılmalıdır. Kan tahlili ve radyolojik görüntüleme yöntemleri kullanılarak sertleşme sorununun sebebinin ortaya konulması gerekir. Hastanın yapılan tetkiklerinde hormonal problem çıkması durumunda hormon tedavisinin ayrıca yapılması gerekmektedir.

Bu sebeple problemin net olarak ortaya konulması tedavinin başarı oranını artıracaktır. EDSWT işlemi uygulanacak hastaya öncesinde ön değerlendirme yapılmaması ve tetkiklerinin değerlendirilmemesi EDSWT işleminden faydalanma ihtimalini azaltır.

Örneğin testosteron adı verilen erkeklik hormonu seviyesinin düşüklüğü ve bunun yerine koyma tedavisinin yapılmaması sertleşme sorunu tedavisinde kullanılan yöntemlerin etkinliğinin yetersiz olmasına yol açabilir.