Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
info@muradceltik.com
0536 886 12 96 0212 234 58 55
:Fulya, Teşvikiye Mah hakkı yeten cad Aşçıoğlu plaza no 17 kat 4 daire 9, 34290 Şişli
blank

Fiziksel Nedenli Sertleşmeme

Sertleşmeme sorunu fiziksel veya psikolojik nedenli olabilmektedir. Fiziksel nedenli sertleşmeme sorunları;
Penisin yeterli derece sertleşmesi ve sertleşmenin devam ettirilmesini; kalp hastalıkları, aşırı sigara kullanımı, kronik alkolizm, şeker hastalıkları, tiroid, prostat sorunları ve madde bağımlılığı gibi hormonal bozuklukların yanı sıra bazı nörolojik hastalıklar, yüksek tansiyon, bazı ilaçların sürekli olarak kullanımı, penis kırılmaları, damar sertliği, peyronie hastalığı ve bazı dolaşım bozuklukları etkilemektedir.
Bu sebepler ile iktidarsızlık için tedaviye başlamadan önce kesinlikle uzman bir ürolog tarafından muayene edilmeli ve değerlendirilmelidir.
Ürolojik değerlendirme için elle yapılmakta olan testis ve prostat muayenesinin yanı sıra, yapılan hormon testleri, gizli şeker testi, açlık şekeri, kan lipid değerleri ve ultrason ile penise gitmekte olan kan akımının ölçülmesinde büyük rol oynamaktadır.
Eğer sertleşme sorunu damar sertliğine bağlı olarak damar tıkanıklığı ise bireye kalp değerlendirilmesi de yapılması gerekmektedir. Bunun nedeni ise bu hastalarda ilerleyen zamanlarda kalp hastalıkları da ortaya çıkabilmektedir. Kalbi beslemekte olan koroner damarlar penisi beslemekte olan damarlardan daha geniş olması sebebiyle, ileride kalp hastalıkları ve myokard enfarktüsü için aday olan bireylerde haberci olarak sertleşme sorunu görülebilmektedir.

Erkeklerde Sertleşme Sorunu
Günümüzde birçok erkek cinsel birleşme sırasında sorunlar yaşamaktadır. Cinsel ilişki sırasında erken sönen penis erkekleri psikolojik olarak etkilediği gibi kadınların da hayal kırıklığına uğramasına neden olmaktadır.
Halk dilinde iktidarsızlık olarak sertleşme sorununun kabul edilebilmesi için yaşanan problemin süresi önemlidir. Süreklilik arz eden durumlarda teşhis tam konulmaktadır. Sertleşme sorunu bazen mastürbasyon aktivitesinde bazen de cinsel ilişki sırasında ortaya çıkmaktadır.
Penisin cinsel ilişki sırasında hiç sertleşememesi, cinsel ilişki sırasında vajina içerisinde erkenden sönmesi ya da yeterli sertliğe ulaşamaması sertleşme sorunu olduğunu göstermektedir.
Sertleşme sorunu; halk dilinde iktidarsızlık, tıp dilinde ise ‘impotans’, ‘erektil disfonksiyon’, ‘ereksiyon problemi’ olarakta bilinmektedir.
Sertleşme problemi genellikle ilerleyen yaşlarda özellikle 40 yaş üzerinde görülmekte bile olsa, genç bireylerde de rastlanmaktadır.
Normal Penis Sertliği Nasıl Olmalıdır?
İdeal penis sertliği, vajina içerisine kıvrılmadan kolay bir şekilde girebilmesi ve de boşalma zamanına kadar sertliğini koruyabilmesidir.
Sertleşme Problemlerinin Türleri
Sertleşme sorunları sonradan ortaya çıkabildiği gibi sürekli yani hayat boyu da olabilir. Bu sorun bir kişiye karşı ya da bütün cinsel partnerlere karşı da yaşanabilmektedir. Ancak diğer taraftan fiziksel ya da psikolojik kökenli de olabilir.
Sertleşme Problemlerinin Nedenleri
Sertleşme sorunu veya iktidarsızlık modern bilim gelişene kadar sadece fiziksel açıdan ele alınmaktaydı. Fakat günümüz teknolojisi sertleşme sağlayamama veya sürdürememenin hem fiziksel hem de psikolojik nedeni olabileceğini göstermektedir. Sertlik sorunu 40 yaş altındaki erkeklerin yüksek oranında psikolojik etkiler ile ortaya çıkmaktadır. Bu durum 40 yaş üstünde ise çoğunlukla fiziksel nedenlere dayanmaktadır.