Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
info@muradceltik.com
0536 886 12 96 0212 234 58 55
:Fulya, Teşvikiye Mah hakkı yeten cad Aşçıoğlu plaza no 17 kat 4 daire 9, 34290 Şişli
blank

İdrarınızdaki Kan Sağlığınız İçin Ne Söylüyor ?

İdrarınızdaki kan sizi şaşırtabilir, ancak durumun tıbbi terimi olan hematüri, doktorunuzu ziyaret etmeniz için bir çağrıdır aslında.

Hematüri Nedir?

Hastaların karşılaştığı iki tür hematüri vardır . Çoğu zaman, idrardaki kan insan gözü tarafından saptanamaz, bu durumda bir idrar testi varlığını teyit edebilir. Bu tipik olarak doktor muayenesinde fiziksel olarak ortaya çıkar. Hasta idrarında kan olduğunu görürse, buna brüt hematüri denir. Bu, kan hacminin fark edilebilecek kadar büyük olduğu anlamına gelir. İdrar normal sarı renkte değildir.

Nedenler

Hematüri nedeni idrarın vücudun dışına çıktığı yol boyunca, böbrekler, böbreklerden mesaneye veya idrar yoluna idrar taşıyan tüplerden kaynaklanabilir. Bir BT taraması veya idrar testi, hematürinin yerini ve sebebini gösterebilir. Olası nedenlerden bazıları şunlardır;

Travma

Ağır egzersiz rutinleri

Mesane enfeksiyonları

İdrar yolu enfeksiyonu

Böbrek enfeksiyonu

Böbrek taşı

Erkeklerdeki prostat büyümesi

Mesane, böbrek veya prostat tümörleri

Kistik böbrek hastalığı

Tedavi

Hematüri bir hastalık değildir, bir semptomdur. Tedavi idrarda görülen kanın temel sebebinin belirlenmesine ve ardından bu sorunun çözülmesine bağlıdır.

Sistoskopi –  Üretra yoluyla mesaneye küçük bir kamera takılır ve doku örnekleri toplanır.

Bilgisayar tomografisi veya CT, tarama –  mesane ve böbrek taşlarının yanı sıra üreterlerin, mesane ve böbreklerin anormalliklerini gösterir.

Böbrek ultrasonu –  Böbrek yapısını gösterir, böylece anormallik aranabilir.

Mesane veya böbrek biyopsisi –  Özellikle şüphelenilen kanser vakalarında kullanılır.

Bazen idrarda kan görülmesinin altındaki neden ortaya çıkmaz ve semptomlar zamanla kaybolur. Bu gibi durumlarda, düzenli olarak kan basıncının izlenmesinin yanı sıra, her üç altı ayda bir takip kan ve idrar testi önerilmektedir.