Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
info@muradceltik.com
0536 886 12 96 0212 234 58 55
:Fulya, Teşvikiye Mah hakkı yeten cad Aşçıoğlu plaza no 17 kat 4 daire 9, 34290 Şişli
blank

Akraba Evliliği İle Erkek İnfertilitesi Arasındaki Bağ

Akraba Evliliği İle Erkek İnfertilitesi Arasındaki Bağ

Üreme çoğu çiftler için basit ve doğal bir deneyimdir. Ancak, bazı çiftler için bu durum çok zor olabiliyor. Bir erkeğin doğurganlığı genellikle sperminin niceliğine ve kalitesine bağlıdır. Bir erkek boşaldığı zaman sperm sayısı düşükse ya da sperm kalitesizse, gebeliğe neden olması zor ve bazen imkansız olacaktır. Erkek infertilitesi, her iki eşin de test edilmesinden sonra erkekte üreme sorunları tespit edildiğinde teşhis edilmektedir.

İnfertilite yaygın bir sorundur. Çoğu vakada infertilite ile ilgili belirgin bir belirti yoktur. Cinsel ilişki, ereksiyon ve boşalma genellikle zorlanmadan gerçekleşir. Boşaltılan spermin miktarı ve görünümü genellikle çıplak gözle normal görünür. Bir erkeğin infertil olup olmadığını öğrenmek için tıbbi testlere ihtiyaç vardır.

Erkeklerde infertiliteye genellikle sperm üretimini veya sperm naklini etkileyen problemler neden olur. Tıbbi testler sayesinde sorunun nedeni bulunabilir. İnfertil erkeklerin yaklaşık üçte ikisinin testislerinde sperm yapmakla ilgili bir problemi bulunmaktadır. Bu gibi durumlarda sperm sayısı azdır ya da sperm kalitesi düşüktür.

ERKEK İNFERTİLİTESİ VE AKRABA EVLİLİĞİ

Akrabalar arasında yapılan evliliklere akraba evliliği denmektedir. Ülkemizde sıklıkla karşılaşılan bir durum olan akraba evliliğinde en az bir ortak ataya sahip olmak yeterlidir. Akraba evlilikleri beraberinde birçok problemi getiren durumlardır. Genellikle akraba evliliği yapan kişilerin çocuklarında sakatlık veya diğer sağlık problemlerinin görülmesi olasıdır.

Her doğan çocuk anne ve babasının özelliklerini taşımaktadır. Bu özellikler genler tarafından aktarılmaktadır. Akraba olan bir çiftin genleri ise benzerdir ve anne babada hastalığa neden olmayan bazı genlerin çocuğa geçmesi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Bu durum her çocukta görülmese de genel anlamda görülmektedir.

Akraba evliliklerinin erkek infertilitesi üzerinde de etkisi bulunmaktadır. 2008 yılında Libnan’da yapılan bir araştırma sonucunda akraba evliliği yapan çiftlerin erkek çocuklarında kısırlık görülme oranının diğer erkek çocuklarına oranla daha fazla olduğu tespit edilmiştir.