Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
info@muradceltik.com
0536 886 12 96 0212 234 58 55
:Fulya, Teşvikiye Mah hakkı yeten cad Aşçıoğlu plaza no 17 kat 4 daire 9, 34290 Şişli
blank

Üriner İnkontinans Hakkındaki Efsaneler

Üriner inkontinans, dünyada 200 milyondan fazla kişiyi etkileyen utanç verici bir durumdur. Mesane sızıntısı, ağrılı idrar yapma, idrar yapma isteği ve mesanenin boşaltılması ile karakterize olan durum, çeşitli aktivitelere katılma yeteneklerini kısıtlayarak etkilenen bireylerin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir. Birkaç yanılgıya neden olan idrar sızıntısı, etkilenen kişilerin bile konuşmak istemediği oldukça yanlış anlaşılmış bir durumdur. Bununla birlikte, durumla bağlantılı bazı efsaneleri çürüterek ve sorunun daha net bir şekilde anlaşılmasını sağlayarak doğru bilgilenmenin olması sağlanabilir.

Sadece Yaşlılar Üriner İnkontinans Yaşar

İdrar kaçırma riski yaşla birlikte artsa da neredeyse herhangi bir kişi yaşamın herhangi bir aşamasında idrar kaçırma sorunu yaşayabilir. Mesane zayıflığı tipik olarak, 18 yaşın üzerindeki her 3 kadından 1’ini etkiler, birçok genç kadın gebelik ve doğumdan sonra bu sorunu yaşar.

Sıvı Alımını Azaltmak Üriner İnkontinansı Azaltır

Sıvı alımının sınırlandırılması, mükemmel bir fikir gibi gelebilir, çünkü bol su içmek, idrara çıkma sıklığını ve aciliyetini arttırır. Bununla birlikte, gün boyunca küçük dozlarda yeterli miktarda sıvı içmenin sızıntıyı önlemeye yardımcı olduğu gösterilmiştir. Aslında, sıvı alımının ciddi şekilde sınırlandırılması, idrarın daha yoğunlaşmasına neden olabilir, mesane iritasyonu ve kötü idrar kaçırma riskini arttırır.

Cerrahi Üriner İnkontinans İçin Gerekli Bir Tedavi Yöntemidir

Ameliyat, idrar kaçırma tedavisinde etkili bir tedavidir ancak diğer tedavi seçeneklerine göre daha fazla risk taşır. Bu nedenle, bu sorunu yaşayan kişilere öncelikle ameliyatsız tedavi seçenekleri sunulmalı ve bu seçenekler başarısız olduğunda ameliyat seçilmelidir.