Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
info@muradceltik.com
0536 886 12 96 0212 234 58 55
:Fulya, Teşvikiye Mah hakkı yeten cad Aşçıoğlu plaza no 17 kat 4 daire 9, 34290 Şişli
blank

Kadınlarda Mesane Sorunları

Erkeklerin ve kadınların vücudunun farklı çalışması ve farklı sorunlara duyarlı olması yalnızca yaşamın bir gerçeğidir. Anatomik gerçeklikler nedeniyle, kadınlar, mesane ve üriner sistem ile ilgili olarak erkeklerdekine kıyasla tıbbi meselelere daha fazla maruz kalma eğilimi gösterirler. Sebepler çoktur ve potansiyel sorunlardır.

Kadınlar için geniş bir endişe alanı, idrar kaçırma ya da aşırı aktif bir mesane olması durumudur. Bu, bir kadının idrar sızıntısı, aniden idrara çıkma ve idrara çıkma sıklığı artışı yönünde güçlü bir dürtü olması durumunda oluşur. Bu durumun olası nedenlerini anlamak için biraz anatomik bilgiye ihtiyaç vardır.

Üriner sistemdeki işlemlerden herhangi biri düzgün olmazsa ve bir sorun oluşursa, üriner inkontinans meydana gelebilir. Menopozdan sonra pelvik taban kaslarını esnek ve güçlü tutan östrojenin azalması bu durumun olma ihtimalini daha da arttırır. Hamilelik sırasında veya sonrasında kadınlarda idrar kaçırma sorunu ile baş başa kalması çok yaygındır. Sinir sinyallerinin gönderilmesi, sinirlere zarar veren diyabet gibi hastalıklara bağlı olarak da bozulabilir.

Kadınlarda üriner inkontinansın pek çok nedeni vardır, bazı tahminlere göre tüm kadınların yarısı eninde sonunda bu durumla karşı karşıya kalma riskine sahiptir. Birçok kadın için, bu endişe edilecek bir şey olmayan nadir bir olay olabilir.

Üriner sistem enfeksiyonları da kadınlarda erkeklerden daha yaygındır. Bu, kadınlar için üretranın açılmasındaki bakterilere daha fazla maruz kalmasından kaynaklanmaktadır.  İdrar yolu enfeksiyonları idrar kaçırma ile aynı belirtilerin bir kısmına sahip olabilir, çünkü sık idrara çıkma isteği mevcut olacaktır. Bununla birlikte, idrar yolu enfeksiyonu ile, karında ağrı olması yanı sıra idrara çıkma sırasında yanma meydana gelecektir.