Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
info@muradceltik.com
0536 886 12 96 0212 234 58 55
:Fulya, Teşvikiye Mah hakkı yeten cad Aşçıoğlu plaza no 17 kat 4 daire 9, 34290 Şişli
blank

Böbrek Taşı Neden Oluşur?

Böbrek Taşı Neden Oluşur?

Böbrek taşları böbreklerin iç astarında çözünmüş minerallerin birikiminin bir sonucudur. Bunlar genellikle kalsiyum okzalattan oluşur, ancak birkaç başka bileşik çökeltisinden de oluşabilir. Böbrek taşları keskin, kristal yapısını korurken bir golf topunun boyutuna kadar ulaşabilmektedir. Taşlar küçük boyutlarda olduklarında üriner sistem (boşaltım sistemi) yoluyla fark edilmeden vücuttan atılabilirler. Ancak vücuttan dışarı atıldıklarında aşırı derecede ağrıya neden olabilirler.

Vücudun içinde kalan böbrek taşları idrarın vücuttan çıkma yolunu engelleyerek, üreterin tıkanması (böbrek mesaneye bağlanan tüp) da dahil olmak üzere birçok komplikasyona neden olabilir. Özellikle böbrek taşları şiddetli ağrıya neden olabilir. Aynı zamanda böbrek taşı olan kişilerin kronik böbrek hastalığı yaşama riski de yüksektir.

BÖBREK TAŞININ OLUŞMA NEDENLERİ

Böbrek taşlarının oluşumunda önde gelen neden vücutta su eksikliğidir. Taşlar, günde sekiz ile on bardak su içmeyen kişilerde daha sık görülmektedir. İdrar asidinin seyrelmesi için yeterli su olmadığında idrar daha asidik hale gelir. İdrarda aşırı derecede asidik bir ortam oluşması böbrek taşı oluşumuna elverişli bir ortama da neden olmaktadır. Aynı zamanda idrar yolu enfeksiyonları gibi durumlar da böbrek taşı riskini artırmaktadır.

KİMLER BÖBREK TAŞI OLUŞUMU İÇİN RİSK GRUBUNDADIR?

Böbrek taşları erkeklerde kadınlara göre daha yaygındır. Böbrek taşı yaşayan insanların çoğu 30-50 yaşları arasındadır. Ailede böbrek taşı öyküsü olması da riski arttırmaktadır. Benzer şekilde, bir önceki böbrek taşı oluşumunda tedbir alınmadığı taktirde gelecekte yeniden taş oluşumu riski olabilmektedir.

Bazı ilaçlar böbrek taşı geliştirme riskini artırabilir. Yaygın olarak, migren tipi baş ağrısı tedavisi için kullanılan bazı ilaçlar da böbrek taşlarının oluşma olasılığını artırabilir. Ek olarak, D vitamini ve kalsiyum takviyelerinin uzun süreli kullanımı böbrek taşlarının oluşumuna katkıda bulunabilecek yüksek kalsiyum düzeylerine neden olabilir.

Böbrek taşları için ilave risk faktörleri arasında obezite, yüksek tansiyon ve gastrik bypas cerrahisi, inflamatuvar bağırsak hastalığı gibi vücutta kalsiyumun emilimini etkileyen durumlar bulunmaktadır.

Böbrek Taşı Tedavisi <— hakkında bilgi için tıklayın.