Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Erektil Disfonksiyonun Nedenleri Nelerdir ?

Erektil disfonksiyon, bir erkeğin cinsel ilişki için yeterli ereksiyonda bulunmaması durumunda ortaya çıkar. Bazen ereksiyon yetersizliği normal kabul edilirken, ereksiyon bozukluğu ile birlikte cinsel isteğin azalması yanında ereksiyonu sağlamak veya tutmak için uzun süre güçlük yaşanır. Durum sıklıkla yetersiz bir cinsel yaşama neden olur ve düşük benlik saygısı, utanç, kaygı, depresyon ve ilişki sorunları gibi diğer sorunlara neden olabilir .

Erektil Disfonksiyon Nedenleri

Erektil disfonksiyon, fizyolojikfaktörler, psikolojik faktörler veya ikisinin bir kombinasyonu nedeniyle oluşur. Genel olarak, psikolojik problemlerin genç erkeklerde erektil disfonksiyona neden olma olasılığı daha yüksekken, fiziksel problemler genellikle yaşlı erkeklerde görülür. Erektil disfonksiyonun başlıca psikolojik nedenleri şunlardır;

Depresyon

İş yerinde veya evde stres

Çözümlenmemiş ilişki çakışmaları

Yorgunluk

Cinsel istismar öyküsü

Erektil disfonksiyonun başlıca fizyolojik nedenleri şunlardır;

Diyabet, karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, multipl skleroz, yüksek tansiyon, ateroskleroz, kronik alkolizm, nörolojik hastalık ve vasküler hastalık gibi hastalıklar.

Hipertansiyon tedavisinde kullanılan ilaçlar depresyon, anksiyete ve psikoz ve düzenli alkol, sigara ve diğer rekreasyon ilaçları tüketimi.

Omurilik yaralanması ve sinir sistemi hasarı gibi yaralanmalar.

Düşük testosteron seviyeleri veya hipofiz, adrenal veya tiroid bezlerinin hastalıklarından kaynaklanan hormonal dengesizlikler.

Erektil disfonksiyon için başlıca risk faktörleri şunlardır;

50 yaşın üstünde olmak

Egzersiz eksikliği

Diyabet

Yüksek kolesterol

Yüksek tansiyon

Sigara içmek

Obezite

Kardiyovasküler hastalık

Kanser radyasyon tedavisi

Prostat ameliyatı

Erektil Disfonksiyon Tedavileri

Erektil disfonksiyonun tedavisi nedene bağlıdır. Genellikle, belirli alışkanlıklarda değişiklik önerilmekte veya sigara içmeyi veya alkol kullanımının yapılmaması istenir. Aynı zamanda, duygusal sorunlar, depresyon veya ilişki çatışmaları için tedaviler de önerilebilir.