Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
info@muradceltik.com
0536 886 12 96 0212 234 58 55
:Fulya, Teşvikiye Mah hakkı yeten cad Aşçıoğlu plaza no 17 kat 4 daire 9, 34290 Şişli
blank

İktidarsızlığa Yeni Çözüm (İktidarsızlık Sebebleri Ve EDSWT Tedavisi)

İktidarsızlık her yaşta erkeklerin karşılaşabileceği ciddi bir sağlık problemidir. İktidarsızlık psikolojik ve organik nedenlere bağlı olabilir. İktidarsızlık cinsel ilişki için yeterli penis sertliğinin olmaması ya da bu sertliğin sürdürülememesidir. İktidarsızlık her yaş döneminde olabilir fakat erken yaşlarda özellikle 30 yaş altında psikolojik sebepler daha ağırlıklı iken yaşın ilerlemesi ile organik sebepler daha fazla sebep olmaktadır. İktidarsızlığa bağlı olarak aile içinde ilişkilerde bozulma, tartışmaların büyütülmesi, erkeğin kendine olan güvenini kaybetmesi ve buna bağlı olarak iş hayatında başarısızlık, depresyon, hayattan zevk alamama gibi psikolojik sorunlara da yol açabilir.

Dünya varolduğundan beri cinsellik her zaman insan hayatında çok önemli bir yer tutmuştur. Her dönemde iktidarsızlık sorununu düzeltmek ve tedavi etmek için alternatif ilaçlar, otlar, macunlar ve uygulamalar yapılmıştır. İlaç endüstrisindeki ilerleme ve gelişmeler iktidarsızlık tedavisinde de yeni ilaçların çıkmasına yol açmıştır. Yirminci yüzyılın son yıllarında iktidarsızlık tedavisinde yeni bir ilacın keşfi yapıldı. Bu ilacın molekül ismi Sildenafil idi. Bu ilacın kullanıma girmesi iktidarsızlık tedavisinde bir çığır açtı diyebiliriz, ilacın ağızdan alınması yani kullanımının kolay olması ve ciddi yan etkilerinin olmaması büyük avantajlarıydı. İlerleyen yıllarda iktidarsızlık tedavisinde benzer ilaçların keşfi oldu (Vardenafil, Tadalafil). Bu yöndeki araştırmalar her geçen gün daha hızlı bir şekilde devam etmekte yeni yeni ilaçların keşfedilmesine ve insanlığın hizmetine sunulmasına yol açmaktadır.

İktidarsızlık hangi sebeplerle oluşur?

İktidarsızlık sebeplerini 2 ana başlıkta psikolojik ve organik sebepler olarak ayırabiliriz. Organik sebepleri anlatırken, ereksiyon mekanizmasını düşünmek gerekir. Peniste ereksiyon, corpus cavernosum denen penis içindeki kan damar adacıkları ile dolu 2 adet silindir şekilli yapının kanla dolması sonucu oluşur. Penisteki ereksiyonun gelişmesi için sinirsel uyarının olması gerekmektedir. Penise ait sinirsel yapıların kazalar, ameliyatlar sebebiyle hasarlanması da iktidarsızlık sorununa yol açabilmektedir. Bunun haricinde penise kan akımını engelleyen her türlü hastalık (örneğin şeker hastalığı, hipertansiyon) iktidarsızlığa sebep olur. Ayrıca kilolu olmak(metabolik sendrom) sertleşme sorunun ortaya çıkması için önemli bir sebeptir.

İktidarsızlık şikayeti olan hastalarda hastalığın süresi, hastanın yaşı ve sorunun şiddeti önemli parametrelerdir. Hastanın yaşı özellikle 30 yaşının altında ise ve şikayetleri kısa dönem içinde ortaya çıkmış ise psikolojik sebepler üzerinde durmak gerekirken, hasta 30’un üzerinde olanlarda mutlaka kan tahlilleri yapılmalı, gerek duyulan hastalarda kardiyoloji, endokrinoloji, kilo kontrolü için diyetisyen gibi bölümlere yönlendirmeler yapılmalıdır.

İktidarsızlık Tedavisinde penise şok dalga tedavisi (EDSWT) nedir ve nasıl uygulanır?

Penise Düşük Yoğunluklu Şok Dalga Tedavisi (EDSWT) son 10 yıldır kalpte iskemik kalp hastalığı tedavisinde başarı ile kullanılmaktadır ve yeni damar oluşumuna yol açarak penise kan akımını artırdığı ifade edilmektedir. Aynı şekilde bu teknolojinin iktidarsızlık tedavisinde de kullanılması planlanmıştır. Bu tedavi yönteminde işlem direkt penise uygulama şeklindedir. EDSWT tedavisi haftada 2 gün, 3 gün veya her gün şeklinde uygulanmaktadır. Uygulanan seans sayısı 6 veya 12 seans şeklinde uygulanmaktadır. Hastadaki iktidarsızlık sorununun şiddetine göre 6 veya 12 seans önerilen uygulama son uygulamalarda en az 12 seans verilmesi şeklinde değiştirilmiştir. İşlemin uygulandığı bölgeler penisin 5 farklı bölgesine (penis kökleri sağ ve sol, penisin uç, orta ve kök kısmına) şok dalgalarının uygulanması şeklindedir. İşleme bağlı olarak herhangi bir yan etki bildirilmemiştir. Hastada işlem sırasında ve sonrasında herhangi bir ağrı, penis içinde ve cildinde yaralanma , morarma gibi yan etki olmamaktadır. Hasta işlem sonrası günlük işine devam edebilmektedir.

EDSWT işlemi muayene masasında rahatlıkla yapılabilmektedir. İşlemin 1 seansı yaklaşık 15-20 dakika arasında sürmektedir, işlem sonrası hastanın hastanede kalması gerekmez. İşlem doktor veya teknisyen tarafından uygulanabilir. İşlem sırasında hastaya anestezi ve ağrı kesici gibi ilaçların verilmesine gerek yoktur.

Penise şok dalga tedavisinin uygulamasına geçilmeden önce iktidarsızlık şikayeti olan hastanın üroloji doktoru tarafından değerlendirilmesi gerekir. Gerek duyulursa kan ve radyolojik tetkiklerinin yapılması gerekir. Hastanın üroloji doktoru tarafından muayene ve tetkiklerinin değerlendirilmesi sonucunda şok dalga tedavisine ilaveten bazı ilaçların verilmesi gerekebilir.

EDSWT (Penise şok dalga tedavisi) işlemi kimlere uygulanabilir?

İktidarsızlık cinsel birleşme için yeterle penis sertliğinin sağlanamaması veya sertliğin devam ettirilememesine denir. Farklı isimlerle de adlandırılır, empotans, erektil disfonksiyon, sertleşme sorunu gibi isimlerde kullanılır. İktidarsızlığın organik sebepleri içinde en sık görüleni damarsal problemlerdir. İktidarsızlık tedavisinde sebebin belirlenip ona göre tedavi şemasının ortaya konulması gerekir. Günümüzdeki yeni teknolojik gelişmeler ışığında yeni keşfedilen ilaçlar , aletler sayesinde sağlıklı bir cinsel yaşam sağlanabilmektedir. Penise şok dalga tedavisi (EDSWT) işlemi son yıllarda iktidarsızlık tedavisi için kullanılmaya başlanan teknolojik bir üründür. Bu işlem sayesinde penise giden kan akımı artırılarak cinsel aktivite için yeterli penis sertliğinin sağlanması amaç edinilmiştir.

EDSWT işlemi iktidarsızlık şikayeti olmayan kişilere performansı artırmak amacıyla kullanılması önerilmemektedir. Hastada hafif, orta veya ağır düzeyde sertleşme problemi olması gerekmektedir.

EDSWT işleminin etkinliği ve başarısı konusunda bilimsel makalelerde hafif ve orta derecedeki sertleşme problemlerinde %80 başarı oranı belirtilirken, ağır dereceli hastalığı olanlarda başarı oranı %60’ın üzerinde olarak belirtilmektedir.

EDSWT (Penise şok dalga tedavisi) işleminin diğer yöntemlerden farkı nedir?

İktidarsızlık sorununun tedavisinde bir çok tedavi alternatifi bulunmaktadır. Her tedavi her hastaya uygulanamaz. Uygulanacak tedavi seçeneğinin belirlenmesinde hastanın yaşı, sertleşme sorununun sebebi, hastanın kullandığı ilaçlar, geçirdiği operasyonlar önem taşımaktadır. Üroloji doktoru tarafından hastalığın hikayesinin alınıp gerekli tahlillerin sonuçları değerlendirilerek hangi tedavi seçeneğinin verileceği kararlaştırılır.

Tedavi seçeneklerinde ağızdan alınan ilaçlar, penis içi enjeksiyon tedavileri, vakum uygulamaları, intraüretral ilaç uygulamaları cinsel ilişki öncesi uygulanması gerekmektedir. Penis protez uygulaması ameliyatla penis içerisine silikon protez yerleştirilmesi ile gerçekleştirilir ve hastalar operasyondan 6 hafta sonra bu protezi kullanabilmektedirler. Penis protezi eğer pompalı ise ilişkiden önce pompa kullanılarak penis ereksiyon haline getirilmekte ve cinsel birleşme için yeterli sertlik sağlanmaktadır. Pompalı olmayan tek parçalı malleable protezlerde elle katlı bölüm düzleştirilerek protez cinsel ilişki için hazır hale getirilmektedir.

Sertleşme sorununda yeni damar oluşumu sağlayarak penis sertliğinin sağlandığı EDSWT yönteminde işlem belli gün ve sayıda yapılmaktadır. İşlemin her cinsel ilişki öncesi yapılması durumu yoktur.