Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
info@muradceltik.com
0536 886 12 96 0212 234 58 55
:Fulya, Teşvikiye Mah hakkı yeten cad Aşçıoğlu plaza no 17 kat 4 daire 9, 34290 Şişli
blank

Penisin Sertleşmemesi

Peniste sertleşmeme durumu iktidarsızlık olarak bilinir, farklı isimlerle de bilinir. İktidarsızlık, sertleşme sorunu, sertleşmeme, erektil disfonksiyon ve empotans gibi isimlerle de tanımlanabilir.

Sertleşmeme durumu sonucunda cinsel ilişki için yeterli penis sertliği sağlanamamakta ve cinsel ilişki gerçekleştirilememektedir. Sertleşmeme sebepleri psikolojik veya bir hastalığa bağlı organik sebepler olarak iki ana başlığa ayrılır. Sertleşmeme psikolojik sebeplere bağlı olduğunda cinsel ilişkide sertlik olmasa bile mastürbasyonda sertlik olmakta veya sabah sertlikleri tam olarak olmaktadır. Ayrıca psikolojik sebeplere bağlı sertleşme sorunları zaman zaman düzelmeler gösterebilir.

Sertleşmeme eğer organik sebeplere bağlı ise bu durumların tedavi edilmesi gerekir. Sertleşmeme durumu olduğunda hastalar doktora başvurmadan kendileri eczaneden veya aktarlardan performans artırıcı ilaçlar alarak cinsellik için gerekli sertleşme durumunu sağlamaya çalışmaktadırlar. Doktor kontrolü olmadan bu tür ilaçların kullanılmasına bağlı sıkıntılı durumlar gelişebilir, özellikle hasta başka ilaçlar(örneğin tansiyon ilaçları ve kalp ilaçları) kullanıyorsa bu ilaçlarla sertleşmeme için kullandığı ilaçlar arasında etkileşim oluşabilir. Bu etkileşim sonucunda ciddi sağlık sorunları yaşayabilirler. Bu sebeple bu tür ilaçların doktorlar tarafından verilmesi uygun olur.

Sertleşmeme sebebiyle hasta üroloji doktoruna başvurduğunda hastalığın başlangıcı ve ilerleme durumu ayrıntılı sorgulama ile öğrenilir. Ayrıca hastanın varolan hastalıkları, kullandığı ilaçlar, geçirdiği ameliyatlar, alışkanlıkları, ailesinde varolan önemli hastalıklar öğrenilir. Ayrıntılı anamnez sonrası sertleşmeme durumuna sebep olabilecek hastalıklara yönelik kan tahlili, idrar tahlili, meni kültürü, üretral sürüntü kültürü gibi tahliller yapılır. Eğer doktor gerek duyarsa penil doppler ultrason testi yapılır. Sonuçlar değerlendirilerek sertleşmeme durumuna katkı sağlayan veya sebep olan hastalıklar ve durumlar tedavi edilmeye çalışılır.
Sertleşmeme durumunda tedavi olarak koruyucu tedbirler ve sertleşmeyi sağlamak şeklinde iki farklı uygulama yapılır. Koruyucu tedbirlerde sigara, alkol alışkanlığı varsa bırakılmasının sağlanması, kilo kontrolü, diyet, günlük egzersize başlanması gibi genel tedbirler önerilir. Sertleşmeyi sağlayıcı tedavilerde;

• Ağızdan alınan ilaç kullanımın önerilmesi
• Penise Şok Dalga Tedavisi (EDSWT)
• Penise İlaç Uygulaması
• Penise Vakum Cihazı Uygulaması
• Penis Protezi Uygulaması sayılabilir.

Sertleşmeme durumunda sebebin belirlenip bozukluğun düzeltilmesi, önleyici tedbirlerin öğretilmesi ve uygulanmasına ek olarak sertleşmeyi sağlayıcı tedavi seçenekleri kullanılarak tedavi tam olarak yapılmış olur.