Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
info@muradceltik.com
0536 886 12 96 0212 234 58 55
:Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad.
Aşçıoğlu Plaza No: 17 Kat:4 Daire:9 Şişli/Fulya

Sertleşme Bozukluğu Nedir?

Sertleşme Bozukluğu tıp dilinde ereksiyon bozukluğu olarak adlandırılır. Peniste sürekli veya tekrarlayıcı bir şekilde yeterli sertliği sağlayamama ya da cinsel etkinlik bitene kadar sertliği sürdürememe durumudur. Depresif duygulanımda veya aşırı stres altında geçici sertleşme sorunları normal kabul edilebilir fakat burada vurgulanması gereken nokta sertleşme bozukluğunun süreklilik arzetmesidir.

Sertleşme bozukluğuna neden olan faktörler fiziksel ve ruhsal olarak sıralanabilir.

Sertleşme Sorunum Var Nedeni Ne Olabilir?

Sertleşme sorunu, genellikle bedensel nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Sertleşme bozukluğunda en sık rastlanan fiziksel nedenleri; yüksek tansiyon – damar hastalıkları, hormonal nedenler, prostat ameliyatları, şeker hastalığı, ilaçlar, alkol ve madde kullanımı olarak sıralanabilir.

Cinsel bilgi eksikliği, yetiştirilme şekli ve cinsel tecrübesizlik gibi etkenler sertleşme sorununda psikolojik nedenlerin başında gelmektedir.

Maddi sorunlar, işte yaşanan sorunlar, evlilik içi sorunlar, çiftlerden birinde fiziksel bir rahatsızlığın gözükmesi, eşin hamilelik ve emzirme dönemleri gibi tetikleyici nedenlerde serleşme bozukluğunu etkilemektedir.

Sertleşme bozukluğunu sürdüren nedenlerin en başında ise başaramama, rezil olma korkusu yer almaktadır.

Sertleşme Sorunu Nasıl Tedavi Edilir?

Sertleşme sorunu yaşayan hastaların günlük yaşamını etkilemeden haftalık periyotlarda Düşük Yoğunluklu Şok Dalga Tedavisi (EDSWT) ile tedavi edilebilir.